easter-708390_1920

Wielkanoc na świecie

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim, obchodzone na całym świecie jako pamiątka zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Choć korzenie Wielkanocy są wspólne, sposób jej obchodzenia różni się znacznie w zależności od kraju, kultury i wyznania. W jednych miejscach to święto rodzinne i religijne, w innych – okazja do festynów, barwnych procesji, a nawet… rzucania garnkami czy toczenia serów.

Europa – bogactwo symboli i regionalnych zwyczajów

Polska

W Polsce Wielkanoc to święto niezwykle uroczyste. Charakteryzuje się święceniem pokarmów w Wielką Sobotę, poranną rezurekcją w Niedzielę Wielkanocną oraz tradycyjnym śniadaniem wielkanocnym. Poniedziałek Wielkanocny, zwany lanym poniedziałkiem, to czas zabaw – szczególnie polewania wodą, co ma przynieść zdrowie i powodzenie.

Włochy

We Włoszech Wielkanoc, czyli Pasqua, to czas spotkań rodzinnych i religijnych procesji. Jedną z najsłynniejszych jest procesja w Watykanie, gdzie papież prowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy Koloseum. W Wielkanoc Włosi spożywają jagnięcinę, torty wielkanocne i czekoladowe jajka. Dzień po święcie, Pasquetta, to czas pikników i wycieczek za miasto.

Hiszpania

W Hiszpanii Wielkanoc (Semana Santa) to czas bardzo widowiskowy. W wielu miastach, zwłaszcza w Sewilli, odbywają się wielkie procesje bractw pokutnych – mężczyźni w kapturach niosą figury Matki Boskiej i Chrystusa przez ulice. W Hiszpanii nie świętuje się śniadania wielkanocnego, ale popularne są słodkości jak torrijas (chleb smażony w mleku i jajku).

Niemcy

W Niemczech Wielkanoc łączy elementy religijne z ludowymi tradycjami. Popularny jest Osterhase – zając wielkanocny, który przynosi dzieciom jajka. Niemcy dekorują domy i ogrody kolorowymi jajkami zawieszonymi na gałęziach, a w niektórych regionach pali się ogniska wielkanocne jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii obchodzony jest Easter Sunday, czyli Niedziela Wielkanocna, z nabożeństwami i rodzinnymi posiłkami. Dzieci szukają ukrytych czekoladowych jajek w tzw. Easter egg hunt. W niektórych częściach Anglii organizowane są tradycyjne zabawy, takie jak toczenie jajek z pagórka (egg rolling) czy konkursy skakania w workach.


Ameryka Północna – święto radości i kolorów

Stany Zjednoczone

W USA Wielkanoc jest świętem pełnym kolorów i zabawy. Choć dla wielu Amerykanów ma wymiar religijny, szczególnie w południowych stanach, to dominują świeckie tradycje: polowanie na jajka (Easter egg hunt), wizyty zająca wielkanocnego i malowanie pisanek. W Białym Domu co roku odbywa się Easter Egg Roll – toczenie jajek na trawniku z udziałem dzieci i prezydenta.

Kanada

W Kanadzie Wielkanoc łączy tradycje francuskie i anglosaskie. Dzieci otrzymują koszyczki pełne słodyczy i czekoladowych zajączków. W niektórych prowincjach organizuje się parady wielkanocne i wspólne posiłki w plenerze, jeśli pogoda na to pozwala.


Ameryka Południowa – religijność i widowisko

Brazylia

W Brazylii Wielkanoc ma głęboki wymiar religijny, ale też kulturowy. W wielu miastach odbywają się uliczne spektakle przedstawiające Pasję Chrystusa. Ludzie dekorują ulice kolorowymi dywanami z kwiatów, liści i trocin, po których przechodzą procesje. Święto łączy radość, taniec, muzykę i modlitwę.

Peru

W Peru Wielkanoc to Semana Santa – pełna uroczystych procesji i odświętnych potraw, takich jak potrawy z ryb i kukurydzy. Święto obchodzone jest z dużą powagą, ale także z radością i muzyką, szczególnie w miastach o silnym dziedzictwie andyjskim i chrześcijańskim.


Afryka – nowe życie w tradycyjnych i nowoczesnych formach

W krajach afrykańskich, gdzie chrześcijaństwo jest obecne, Wielkanoc bywa obchodzona bardzo uroczyście. W Kenii, Nigerii czy Etiopii wierni gromadzą się na nocnych nabożeństwach, śpiewają pieśni i biorą udział w długich modlitwach.

Etiopia

W Etiopii, gdzie dominuje Etiopski Kościół Ortodoksyjny, Wielkanoc (Fasika) przypada często później niż w Kościele katolickim i poprzedzona jest surowym 55-dniowym postem wegańskim. Po nabożeństwach wierni wracają do domów na ucztę z mięsem, jajkami i lokalnymi potrawami.


Azja i Australia – między religią a świecką celebracją

Filipiny

Na Filipinach Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt. Procesje, przedstawienia pasyjne, a nawet realistyczne odgrywanie ukrzyżowania (w niektórych miejscach bardzo drastyczne) są częścią tradycji. W Niedzielę Wielkanocną odbywa się Salubong – spotkanie figury zmartwychwstałego Jezusa z Maryją, zwykle o wschodzie słońca.

Australia

W Australii, gdzie trwa wtedy jesień, Wielkanoc obchodzona jest radośnie, choć bardziej świecko. Popularne są wyścigi w poszukiwaniu jajek i pikniki. Zamiast zajączka promowany jest bilby wielkanocny – lokalny ssak zagrożony wyginięciem, który zastępuje europejskiego zająca jako bardziej ekologiczny symbol świąt.


A co z krajami niechrześcijańskimi?

W krajach, gdzie chrześcijaństwo jest religią mniejszościową (np. Japonia, Indie, Chiny, kraje muzułmańskie), Wielkanoc nie jest oficjalnym świętem, ale bywa obchodzona przez lokalne wspólnoty chrześcijańskie. W dużych miastach można zobaczyć czekoladowe jajka czy zajączki – głównie w ramach globalizacji i marketingu, nie religijnej tradycji.


Wielkanoc, choć zakorzeniona w chrześcijaństwie, jest świętem o niezwykłej różnorodności. Od mistycznych procesji w Hiszpanii, przez zabawne polowania na jajka w USA, po modlitewne czuwania w Afryce – każda kultura świętuje ten czas na swój sposób. Łączy je radość, nadzieja i symbolika nowego życia, które odnajdujemy nie tylko w religii, ale i w ludzkiej wspólnocie.

fot.pixabay

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Życie po Woodstocku

Dwa tygodnie temu woodstockowicze musieli zmienić festiwalowy tryb życia. Błotne...

Przepis na energetyczną niezależność dla Europy

Największym zagrożeniem dla stabilności Europy jest jej silne uzależnienie od...

„Nie narzekaj, porozmawiaj!” – pierwsza taka debata studencka w Europie
Uważasz, że metody przekazywania wiedzy i umiejętności na twojej uczelni...
Dizajn po polsku
Kiedy na widok wzbudzającego pożądanie samej Audrey Hepburn skutera Vespa...