Przy ulicy Bednarskiej trwa budowa nowego obiektu Uniwersytetu Warszawskiego, który w przyszłości będzie służył studentom, doktorantom oraz pracownikom Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, a także Wydziału Nauk Ekonomicznych. Prace ruszyły w listopadzie zeszłego roku i potrwają do drugiej połowy 2027 roku.
Podczas robót ziemnych, na głębokości około dwóch metrów, natrafiono na żelbetową konstrukcję. Najprawdopodobniej jest to relikt niedoszłej budowy metra głębokiego z lat 50. XX wieku.
Budowa warszawskiego metra rozpoczęła się w 1951 roku. Zaplanowano, aby tunelowanie odbywało się na głębokościach od 30 do 50 metrów, a taki wybór głębokości podyktowany był względami militarnymi. Wczesne lata 50. XX wieku to okres napięć między Wschodem a Zachodem, kiedy obawy o wybuch konfliktu nuklearnego były szczególnie silne. W związku z tym metro miało pełnić funkcję schronów dla władz oraz mieszkańców miasta, a także zapewnić niezniszczalną trasę do transportu wojskowego między dwoma brzegami Wisły.
Odnaleziony obiekt został niezwłocznie zgłoszony do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ze względu na kolizję z planowaną inwestycją, w sprawę zaangażowano również projektanta budynku – poinformowała Olga Najfeld z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.
(za: TVN)