Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Małe kroki w czynieniu dobra

Każdy człowiek pisze scenariusz własnego życia, o czym przekonuje Daniel Rusin — założyciel kanału Reżyser życia. Przez czynienie małych kroków w codziennie, jesteśmy w stanie zmienić nie tylko swój los lecz także innych osób.

Daniel Rusin od dawna interesował się tworzeniem filmów, jednak realizację tej pasji zaczął dopiero sześć lat temu, z racji większej dostępności sprzętów niż w czasie jego młodości. Chociaż zdobył wykształcenie w tym kierunku, kończąc dwuletnią szkołę filmową, to twierdzi, że najwięcej można nauczyć się przez doświadczenie. Pierwszym opublikowanym filmem (w 2013 roku) jest sonda uliczna, w której youtuber pyta warszawiaków, jaki jest cel ich życia. Jednak przełomowym filmem, który przyczynił się do znacznego wzrostu popularności kanału, okazał się eksperyment społeczny. Wcześniej przeprowadzono taki sam w Norwegii. Twórca kanału chciał sprawdzić, czy przechodnie zareagują na widok samotnego chłopca siedzącego na ławce bez kurtki. Obecnie jest to film z największą liczbą wyświetleń ze wszystkich wideo dostępnych na kanale — jako jedyny ma milionową liczbę odsłon (kwiecień 2018).

Badacz społeczeństwa

Wśród innych eksperymentów opublikowanych na kanale znalazł się film, w którym zaaranżowano sprzeczkę w parku. Eksperyment polegał na tym, że podstawiona kilkuosobowa grupa nastolatków znęcała się nad młodszym kolegą. Charakterystyczną dla Rusina metodą jest minimalistyczna scenografia, dzięki czemu cała uwaga skupia się na badanych. Można to zobaczyć w filmie Jak otworzyć się na ludzi? lub A ty ile wytrzymasz?.

Historie z szczęśliwym zakończeniem?

Na kanale można znaleźć też kilkuminutowe historie, mające zawsze główny problem. I tak oto poznajemy nowoczesną babcię. Kiedy po raz kolejny jej wnuk podczas wizyty u niej korzysta z Facebooka, babcia postanawia znaleźć sposób, aby znów rozmawiali. Przy pomocy sąsiadów postanawia zdobyć informacje, jak może dotrzeć do wnuka dzięki internetowi. Pierwszą próbą jest Facebook, jednak to kończy się fiaskiem. Zainteresowanie wnuka zyskuje dopiero po założeniu kanału na YouTubie. W innych filmach poznajemy między innymi historię Daniela, który nie wyobraża sobie życia bez telefonu oraz dziewczynki wychowywanej przez dziadka, która udowadnia, że lepiej jest dawać niż brać.

.

Źródło: YouTube/ kanał: Reżyser Życia

Ty jesteś w centrum

Twórca kanału doskonale wykorzystuje tematy wciąż wymagające naświetlenia, takie jak pozostawianie dzieci oraz zwierząt w zamkniętym samochodzie w upalne dni albo ofiarowanie zwierząt jako prezentów pod choinkę. Oglądając film pod tytułem Dziewczynka w rozgrzanym aucie, czujemy się jak byśmy czekali wraz z tytułową dziewczynką oraz jej psem w aucie na powrót jej taty. Podczas trwania filmu możemy obracać ekranem — dzięki zastosowaniu techniki 360 stopni widzimy wnętrze samochodu. Dodatkowo wrażenia wizualne są wzmocnione umieszczeniem telefonu w okularach do wirtualnej rzeczywistości. Natomiast w drugim filmie wcielamy się w rolę psa – prezentu dla dzieci. Na początku jest ekscytująco. Często nas głaszczą i wszyscy domownicy chętnie się z nami bawią. Jednak im dłużej jesteśmy w domu, tym właściciele coraz mniej się nami interesują. Po świątecznej przerwie pora wrócić do swoich obowiązków, dzieci do szkoły, dorośli do pracy. A my zostajemy pozostawieni samym sobie, więc z nudów gryziemy rzeczy, co nie podoba się domownikom. Stajemy się problemem, ponieważ wszyscy chcą odpocząć i udać się na wyczekiwane wakacje. Niestety nikt ze znajomych rodziny nie może się nami zaopiekować, więc rodzina decyduje się na desperacki krok…

Youtuber udowadnia, że to, jak potoczy się nasze życie, zależy tylko od nas. Na pozór jest to oczywiste, zwłaszcza że żyjemy w czasach, w których media nieustannie nam o tym przypominają. W codziennym biegu zapominamy, że mamy wpływ nie tylko na swoje życie, lecz także na życie innych. W ciągu kliku minut możemy wiele zmieni, dlatego warto się czasem zatrzymać i rozejrzeć, czy ktoś obok nas nie potrzebuje naszej uwagi czy pomocy.

Link do kanału: https://www.youtube.com/user/DANIELLO44