growtika-f0JGorLOkw0-unsplash

Polskie firmy vs. zagrożenia AI

Z badania firmy EY wynika, że w 2024 roku 94 proc. firm analizowało aspekty związane z cyberbezpieczeństwem przy wdrażaniu narzędzi sztucznej inteligencji, co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2023 roku. Ponadto, 75 proc. firm wprowadziło szczególne zasady i procedury dotyczące korzystania z systemów AI, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Raport EY „Jak polskie firmy wdrażają AI” wskazuje również, że o 10 punktów procentowych wzrósł odsetek firm, które wdrożyły politykę korzystania z wewnętrznych oraz ogólnodostępnych systemów AI – z 40 proc. do 50 proc.

Badanie wykazało, że polskie firmy coraz częściej analizują konkretne zagrożenia związane z wdrażaniem systemów sztucznej inteligencji. W 2024 roku 36 proc. przedsiębiorstw identyfikowało ryzyka specyficzne dla ich organizacji i podejmowało działania w celu ich minimalizacji, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do 2023 roku. Jednocześnie spadł odsetek firm, które opierały swoje działania na typowych, rynkowych zagrożeniach – z 27 proc. do 21 proc.

Zaledwie 11 proc. organizacji zarządzało ryzykiem związanym z wdrożeniem narzędzi AI w sposób podobny do implementacji innych systemów IT. Z kolei odsetek firm, które nie analizowały ryzyka, zmniejszył się z 3 proc. do 2 proc.

Zgodnie z wynikami badania, w obszarze finansowym 34 proc. firm wskazało cyberbezpieczeństwo jako obszar, w który zainwestowały w ramach procesu wdrażania sztucznej inteligencji. Ponadto, firmy inwestowały również w integrację systemów AI (45 proc.), zakup gotowych rozwiązań (44 proc.) oraz budowanie własnych rozwiązań AI (34 proc.).

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Prawo w tempie ekspresowym
Każdy, kto ukończy studia humanistyczne lub społeczne, będzie mógł zostać...
Bycie miłym dla współpracowników – czy warto?

Serdeczne zachowanie w stosunku do członków zespołu przekłada się na...

Gęby i pupy w Big Book Cafe

Czy przed gębą naprawdę nie da się uciec? Czy każdy...

Snapujemy przez Instagram

Instagram i Snapchat według pierwotnych założeń nie mają ze sobą...