Narażenie na bierne palenie w dzieciństwie prowadzi do epigenetycznych zmian, które mogą sprzyjać rozwojowi różnych chorób. Naukowcy wskazują na większe ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, naczyniowego, a także zaburzeń neurologicznych i odpornościowych.
Specjaliści z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) ostrzegają, że dzieci narażone na dym tytoniowy doświadczają niebezpiecznych zmian w aktywności genów, zwanych zmianami epigenetycznymi. Jak tłumaczą, nawet jeśli nie dochodzi do mutacji w samej sekwencji DNA, dym tytoniowy może wpływać na aktywność genów, zmieniając chemiczne modyfikacje łańcucha DNA, głównie poprzez metylację.
Choć wiadomo, że palenie przez matkę w czasie ciąży ma wpływ na epigenetykę potomstwa, to nowe badania są jednym z pierwszych dowodów na to, że bierne palenie w dzieciństwie może mieć podobny skutek.
Hiszpański zespół badawczy przeanalizował genomy ponad 2,5 tys. dzieci w wieku od 7 do 10 lat z różnych krajów, takich jak Hiszpania, Francja, Grecja, Litwa, Norwegia, Wielka Brytania i Szwecja.
Dane te porównano z informacjami o liczbie palaczy w domach dzieci. Badacze odkryli epigenetyczne zmiany w 11 miejscach genomu, z których wiele wcześniej powiązano z aktywnym paleniem tytoniu lub wpływem dymu na płód. Sześć z tych zmian wiąże się z chorobami, w przypadku których palenie jest czynnikiem ryzyka, w tym z astmą i nowotworami.
(fot. Unsplash)