50592577_50592548-jpg-webp-862×483--01-16-2025_02_00_PM

Ukazuje się książka z korespodencją Marii Skłodowskiej i Einsteina!

W nowej książce opublikowano 32 listy wymieniane między Marią Skłodowską-Curie a Albertem Einsteinem w latach 1911–1932, wzbogacone o komentarze. Einstein uważał, że jego relacja ze Skłodowską była jedną z najpiękniejszych rzeczy w jego życiu.

„Korespondencja dwójki wybitnych uczonych pozwala zajrzeć w ich wzajemne relacje oparte na szczerym podziwie, szacunku i przyjaźni. W 32 listach Skłodowska i Einstein prowadzą dyskusje o swoich badaniach oraz sytuacji nauki europejskiej, ale też opisują codzienne sprawy dzieląc się osobistymi przemyśleniami” – zapowiadają wydawcy.

„Opublikowanie po raz pierwszy korespondencji Marii Skłodowskiej-Curie z Albertem Einsteinem to wydarzenie przełomowe. Ze szczególnym wzruszeniem czytamy te listy, wymieniane na przestrzeni ponad dwudziestu lat” – napisali wnuczka i wnuk noblistki, prof. Hélène Langevin-Joliot oraz prof. Pierre Joliot.

Książka została wydana przez Fundację Rozwoju Edukacji dla Przemysłu we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Od 17 stycznia będzie dostępna do kupienia w sklepie muzeum, który znajduje się przy ulicy Freta 16.

(Fot. Wikipedia/domena publiczna)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Student na giełdzie
Studia to świetny czas na uczenie się giełdy. Jesteśmy młodzi,...
Warszawskie kino pod chmurką
W upalne wakacyjne miesiące mieszkańcy Warszawy będą mogli nieodpłatnie cieszyć...
Najbardziej osobista wojna

Ryszard Kapuściński w 1975 roku odwiedził Luandę, która miała obrócić...

Protesty w Niemczech
W Niemczech odbywają się masowe protesty po tym, jak konserwatywna...