Eksperci z Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zwracają uwagę, że większość młodych ludzi zdobywa informacje o świecie głównie za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych. W takim środowisku trudniej jest zweryfikować dane, przez co są oni szczególnie narażeni na dezinformację i fałszywe wiadomości.
Naukowcy pod kierunkiem prof. Arkadiusza Żukowskiego, dyrektora Instytutu Nauk Politycznych UWM zakończyli właśnie realizację międzynarodowego projektu badawczego pt. „Edukacja społeczeństwa w zakresie dezinformacji: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia” finansowanego w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024″.
W wywiadzie dla „Nauka w Polsce” prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski zaznaczył, że dezinformacja to zjawisko typowe dla współczesnego świata, w którym informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie i na skalę globalną.
Politolodzy zwrócili uwagę, że studenci są szczególnie podatni na dezinformację i fake newsy, ponieważ większość młodych ludzi pozyskuje aktualne informacje oraz wiedzę o świecie głównie z Internetu i mediów społecznościowych, gdzie weryfikacja danych jest utrudniona. Z tego powodu projekt UWM został skierowany głównie do tej grupy wiekowej.
Za: naukawpolsce.pl
Fot. Unsplash