NaukaŚwiatWYDARZENIA

Znamy laureatów Nagrody Nobla z dziedziny fizyki

We wtorek 8 października ogłoszono przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Decyzją Komitetu Noblowskiego najbardziej prestiżową nagrodą świata uhonorowani zostali dwaj naukowcy: Geoffrey E. Hinton (kanadyjsko-brytyjski informatyk i psycholog poznawczy) i John Hopfield (amerykański fizyk). Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji Komitetu, panów nagrodzono za „fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.

Hopfield skonstruował pamięć skojarzeniową (asocjacyjną), która jest w stanie przechowywać i rekonstruować obrazy oraz inne rodzaje wzorców. Hinton wynalazł metodę, która może samodzielnie znajdować pewne właściwości w danych i dzięki temu wykonywać zadania, takie jak identyfikowanie konkretnych elementów na obrazach. Pozwala to m.in. tworzyć nowe materiały o specyficznych właściwościach. Ich odkrycia dały podwaliny do prac nad rozwojem sztucznej inteligencji. Warto odnotować, że John Hopfield jest synem fizyka polskiego pochodzenia.