NaukaŚwiatWYDARZENIA

Znamy laureatów Nagrody Nobla z dziedziny biologii

W poniedziałek 7 października ogłoszono przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Decyzją Komitetu Noblowskiego najbardziej prestiżową nagrodą świata uhonorowani zostali amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvku. „Tegoroczna Nagroda Nobla honoruje dwóch naukowców za odkrycie fundamentalnej zasady rządzącej regulacją aktywności genów” – napisał w uzasadnieniu decyzji Komitet.

Laureci odkryli mikroRNA, nową klasę niewielkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, to przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów i jest niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania organizmów wielokomórkowych, w tym ludzi. Naukowcy zostali nagrodzeni za odkrycie dokonane w pierwszej połowie lat 90 dzięki badaniom na robaku Caenorhabditis elegans, ale ma uniwersalny charakter i dotyczy również człowieka. Ujawniony przez nich mechanizm pomaga zrozumieć rozwój chorób autoagresywnych, nowotworów czy cukrzycy.