Warsztaty dziennikarskie dla licealistów "Warszawa nieodkryta"

Są jeszcze trzy wolne miejsca na warsztatach organizowanych przez fundację działającą przy Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jesteśmy w trakcie realizacji warsztatów „Warszawa nieodkryta”, dzięki którym warszawscy licealiści poznają dziennikarski fach w praktyce, uczą się zbierania materiałów i dokumentacji oraz pisania artykułów prasowych. Pracują nad powstawaniem 12-stronicową gazety, która będzie się składać z tekstów i zdjęć, opisujących wybrane miejsca Warszawy, której charakter tworzą zgodnie warszawiacy i ludzie napływowi oraz tradycja. Podczas dwóch wycieczek plenerowych uczestnicy warsztatów odwiedzili ciekawe miejsca  i poznali historie z nimi związane.

Lew kina MoskwaUczestniczki warsztatów przy lwie pod dawnym kinem Moskwa

Pierwsza wyprawa zaczęła się od dobrze znanej kawiarni „Czuły Barbarzyńca”, gdzie panuje niepowtarzalną atmosfera. Następnie trasa przebiegała wzdłuż Tamki i sąsiednich ulic, aby licealiści mogli podziwiać stare kamienice i podpatrzyć, jak się one komponują z nowszym budownictwem. Po 13.00 wszyscy dotarli do Muzeum Ziemi, gdzie na schodach zachowała się prawdziwa krew powstańca warszawskiego. Wycieczkę zakończył spacer ulicą Frascati.

Druga wyprawa rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ulicy Koszykowej, w której licealiści odwiedzili salę czytelni w nowoczesnej Bibliotece, pochodzącej z 1913 roku. Podczas spaceru po MDM-ie można było dowiedzieć się o „ideologicznej” dobudowie wielkiego zespołu mieszkaniowego poprzez zasłonięcie Kościoła Zbawiciela. Licealiści skierowali się w stronę placu Unii Lubelskiej, gdzie w czasach PRL-u mieścił się Supersam, kultowy pawilon handlowy, zaś na ulicy Puławskiej odkryli miejsce, gdzie dawniej istniało kino Moskwa. Zostało one upamiętnione na słynnym zdjęciu Chrisa Niedenthala, wykonanym z ukrycia pierwszego dnia stanu wojennego w Polsce. Przedstawia transporter opancerzony SKOT, w tle widnieje afisz filmu „Czas apokalipsy” Coppoli, który wisiał na budynku kina Moskwa. Zdjęcie obiegło cały świat. Następnie wszyscy dotarli do Parku Dreszera, w którym harcerze grają w gry terenowe, oraz gdzie mieści się Kwatera Główna Harcerstwa Rzeczpospolitej. Właśnie tam tymczasowo został ukryty „Rudy” po jego odbiciu w 1943 roku.

Zapisy na warsztaty poprzez formularz na stronie Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego lub telefonicznie pod numerami 22 55 23 924 i 502 825 492.