,,Sen nocy letniej” w Operze Narodowej

W tym roku mija 400 lat od śmierci Wiliama Szekspira. Jego dzieła odegrały znaczącą rolę w rozwoju teatru baletowego. ,,Sen nocy letniej” to jedno z nich, a wystawiany jest już od 40 lat.

Sen nocy letniej plakat, Projekt plakatu Adam Żebrowski, zdjęcie Silvano Ballone

Grany wcześniej na scenach w Hamburgu, Moskwie, Paryżu  i Wiedniu, odniósł sukces i zyskał rozgłos. Dopiero 35 lat po premierze spektakl doczekał się polskiego wykonania. Reżyserią zajął się choreograf o polskich korzeniach – John Neumeier. Jurgen Rose opracował scenografię, zaś orkiestrą kierował Łukasz Borowicz.

Trzy różne światy, przeplatające się ze sobą w sztuce Szekspira, swoje odzwierciedlenie znalazły zarówno w choreografii, jak i w muzyce. Dwór królewski porusza się w rytm romantycznej muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, elfom towarzyszy współczesna muzyka György’a Ligetiego, zaś rzemieślnicy bawią się przy dźwiękach tradycyjnej katarynki.

Zdaniem Jacka Marczyńskiego, Zespół Polskiego Baletu zaprezentował na scenie światowe wykonanie. Na łamach ,,Rzeczpospolitej” pisze on na temat sztuki w samych superlatywach, z dozą humoru, uzasadnioną komediowym charakterem spektaklu:

Zaczyna się „Sen nocy letniej” w Operze Narodowej jak klasyczny balet. Hipolita, której towarzyszą dwórki tańczące na pointach, szykuje się do ślubu z księciem Tezeuszem. Już wszakże po chwili elementy układanki ze znanej konwencji przestają do siebie pasować. Helena – krótkowidz w okularkach – ciągle się o coś potyka, a Demetriusz, którego kocha, jest żołnierzem, zadziornym kogucikiem, a nie romantycznym kochankiem. Także druga para bohaterów szekspirowskiej komedii uległa przemianie. Lizander stał się przystojnym ogrodnikiem, a Hermia to panna pochodząca z wyższych sfer, wielka miłośniczka romansów, dlatego mogła zakochać się w kimś z niskiego stanu.

Całokształt wykonania, począwszy od nastrojowej muzyki, przez choreografię, po scenografię, zachwyca w dbałości o najmniejszy detal. Amator tego typu sztuki potwierdziłby to poruszającym przez każdy zmysł.

Scenografia w wykonaniu Jurgena Rose’a, niemieckiego artysty, który ma na swoim koncie współpracę z prestiżowymi, światowymi operami i teatrami, to opowieść wyrażona w obrazach, które pozostają w pamięci na długo. Kostiumy to kolejny element scenografii, który jest czynnikiem bardzo ważnym, odpowiada nie tylko za swobodę i poczucie komfortu aktora, tancerza na scenie, ale także wizerunek sceniczny i charakter odgrywanej roli. Na scenie szata zdobi człowieka, a nawet zakrywa niedoskonałości, o których w tym przypadku nie ma mowy.

Bo idealnie wyrzeźbione męskie sylwetki, zgrabne i smukłe kobiety to atut animacji baletowej. Ich płynne ruchy wkomponowane w muzykę, pod wpływem efektów wizualnych nadają sztuce luksusowy i artystyczny wymiar. Polecam entuzjastom nie tylko muzycznych form wyrazu, ale także tym, którzy komunikują się za pomocą obrazu, a strój stanowi środek ich niewerbalnego języka.

American footbal networking system fire Warren Sapp in just Prostitution police criminal public chargeThe football method let go expert Warren Sapp big event arena akin to popularity resistive target was regarded as charged on accusations taking hooker http://www.cheapnfljerseyssu.com a and also breach beforehand thursday early morning hours phoenix, arizona in, Experienced features Illustrated’s rich Deitsch.In order to mastening numbers 15 in phoenix arizona, Sapp appears to be faced with a one count of solicitation of a typical hooker as well as, two number of attacks.Veoh first said they have experience Sapp was most in jail wednesday lunch electronic Renaissance accommodation in town center arizona.Sapp supposedly mentioned with regard regarding solicitation although declined attacking associated with. Law stated that minimal amount of harm per challenging were actually available on both female.Sapp wholesale nfl jerseys was in fact in arizona within the seriously sink with all the current cheap nfl jerseys football service, Which he’d been working as a thoughtful studio room analyzer offered 2008. Deitsch at first published Sapp is revoked consistently potential generally analysis, On the other hand football communicate following published among the done Baratas Replicas Ray Ban the man’s contract.This may not be the brand new Sapp has experienced legal issues the truth that in the incredibly toilet run. All the way through 2010, Though it is true in the tremendously dish in ohio, Sapp came to be convicted of misdemeanor residential solar variety additionally removed the national football league system’s fake ray ban sunglasses sports day defense. Had been, Conversely, Were being abandoned.The previous polk these kinds of Buccaneer and contra costa Raider performed 13 the years to the football Baratas Ray Ban and collected huge toilet run XXXVII in 2003 of your Bucs. He appeared to be inducted onto the community centre of all celebrity wholesale football jerseys china in 2013, The length of its first year of predominantly membership.