Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Miejsca

Natolin otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

Jan III Sobieski polował tu na bażanty, po wojnie zaś była to rezydencja Bolesława Bieruta. Obecnie Park Natoliński jest dostępny dla wszystkich zwiedzających pod opieką przewodnika. Już dziś rusza kolejna tura zapisów.

„Celem jest zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego, zapoznanie się z jego historią, ze zwróceniem uwagi na złożenie architektoniczne, krajobrazowe oraz pomniki przyrody – skupiska starych dębów, ostańców Puszczy Mazowieckiej” – zachęcają organizatorzy. Chętnych nie brakuje – na początku lipca wyczerpał się limit miejsc aż do 12 sierpnia. Biorąc pod uwagę bogatą historię tego miejsca, warto rozważyć jego odwiedzenie.

 

fot. Marek Wojciechowski (CC-BY-SA-3.0)

 

Park Natoliński pierwotnie stanowił bowiem zwierzyniec oraz tereny łowne dla króla Jana III Sobieskiego. Pałac wybudowany został za czasów Augusta Czartoryskiego według projektu Szymona Bogumiła Zuga w stylu klasycystycznym. Odziedziczony przez Potockich, wziął swoją nazwę od córki Aleksandra Potockiego, Natalii. W 1807 roku wcześniejsza nazwa Bażanteria została zmieniona na Natolin.

Przebudowywany przez jednego z najwybitniejszych architektów XIX wieku, Henryka Marconiego, zespół pałacowo-parkowy zyskał świątynię dorycką, bramę i most mauretański, a także akwedukt rzymski. Po II wojnie światowej stał się natomiast rezydencją urzędującego prezydenta, Bolesława Bieruta. Dopiero na początku lat 90. XX wieku trafił pod skrzydła Fundacji Centrum Europejskie Natolin, która rozpoczęła jego renowację.

Dziś, aby odwiedzić Park Natoliński, trzeba zarejestrować się na stronie fundacji. Wycieczki prowadzone są przez przewodników w 29-osobowych grupach. Dziś 1 sierpnia otwiera się kolejna tura rejestracji – na zwiedzanie w drugiej połowie sierpnia oraz na początku września. Wycieczki odbywają się o 10, 12, 13 oraz 15. Czas trwania to od 1,5 do 2,5 godzin. Wstęp bezpłatny.