Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Zakazane imperium powraca

Obsypany nagrodami i uwielbiany przez widzów serial „Zakazane imperium” w listopadzie znów pojawi się na antenie HBO. Opowiada on o początkach mafii w Stanach Zjednoczonych. Premierowy odcinek czwartego już sezonu został wyemitowany 4 listopada.

Akcja serialu rozgrywa się w Ameryce lat dwudziestych. Wprowadzenie prohibicji pozwoliło mafii na rozwój handlu alkoholem na wielką skalę i zarobienie na tym wielkiego majątku. Gangi z poszczególnych miast prowadzą coraz bardziej zażartą walkę o strefy wpływów. Na czele jednego z nich stoi Enoch Thomson, zwany przez przyjaciół „Nucky”, który dzięki swoim kontaktom kontroluje całe Atlantic City.

zakazane imperium.jpgfot. materiały prasowe

Dotychczas Thomson wychodził z tej walki obronną ręką i przetrwał nawet najazd wrogiej mafii na jego miasto. Teraz jednak postanowił przejść do podziemia i kierować swym przestępczym imperium z ukrycia, rezygnując z oficjalnej działalności politycznej jaką wcześniej prowadził. Szefowie innych gangów nie dają jednak za wygraną i zbierają siły do nowej rundy walki o wpływy.

Serial obfituje w sceny akcji, takie jak strzelaniny, bójki, pościgi. Nie brakuje jednak także scen miłosnych czy obyczajowych. „Zakazane imperium” przedstawia wierny obraz przedwojennej Ameryki i jej mieszkańców. Pokazuje ich zwyczaje, mentalność i codzienne problemy.

nucky.jpgfot. materiały prasowe

W serialu jest wiele zaskakujących zwrotów akcji oraz wyrazistych, ciekawych postaci. Oprócz „Nucky’ego” (w tej roli Steve Buscemi) należy wymienić jeszcze jego żonę Margaret (Kelly Macdonald) oraz snajpera-weterana I Wojny Światowej – Richarda Harrowa (w tej roli Jack Huston). Reżyserem serialu jest Terence Winter, a fabuła opiera się na książce Nelsona Johnsona „The Boardwalk Empire”.

Przez trzy ostatnie lata, serial regularnie zdobywał Złoty Glob w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Tę samą nagrodę jako najlepszy aktor otrzymał trzykrotnie Steve Buscemi, a Kelly Macdonald została uznana za najlepszą aktorkę drugoplanową w latach 2011 i 2012. Serial zdobył też łącznie 17 nagród Emmy, Nagrodę BAFTA i wiele innych.