Miejsca

Bednarska 2/4- wczoraj i dziś

„Bednarska” wchodzi w skład kompleksu budynków Uniwersytetu Warszawskiego i jest światkiem dantejskich scen studenckiej codzienności. Historia tego budynku rozpoczęła swój bieg w roku 1835. Wtedy to, z inicjatywy Państwa Majewskich, rozpoczęto budowę łaźni publicznej…

Mieszkańcy XIX-wiecznej stolicy nie mieli, tak jak obecnie, łatwego dostępu do łazienek. W mieszkaniach zwyczajnie ich brakowało, bo nie były uwzględniane w tamtejszym budownictwie. Wobec tego warszawiacy w ciepłe dni kąpali się w Wiśle. Jednak gwarancję prawdziwej czystości uzyskiwano tylko w publicznych łaźniach. Jedną z nich była wybudowana w 1835 roku łaźnia Majewskiego według projektu Alfonsa Kropiwnickiego – budowniczego Warszawy i przedstawiciela późnego klasycyzmu. Stanisław Majewski, jako właściciel sklepu na Mariensztacie z małą restauracyjką na zapleczu, został głównym inicjatorem budowy domu łaziebnego. W przedwojennej Warszawie Majewski był osobą znaną między innymi z tego, że jako jedyny podawał menu swojej restauracji w prasie codziennej.

W budynku mieściła się duża łaźnia parowa na kilkanaście osób oraz gabinety jednoosobowe. Woda do kąpieli pochodziła z Wisły, a oczyszczano ją za pomocą specjalnych filtrach. Goście mogli zażyć kąpieli ziołowych, siarczanych i żelaznych. Z łaźni mógł skorzystać każdy, cennik obejmował zarówno tanie kąpiele, jak i drogie – indywidualne wraz z obsługą.

Budynek łaźni ocalał podczas powstania warszawskiego. Jedynie portyk Pawła Malińskiego, jednego z najwybitniejszych warszawskich rzeźbiarzy późnego klasycyzmu, przedstawiający płaskorzeźbę Neptuna oraz nimfę Amfirytę w otoczeniu koni, węży morskich, trytonów i innych stworów, został poważnie uszkodzony.

10260008_740966105936110_9209202401540856240_n
Portyk odbudowano w 1953 roku, ale zapotrzebowanie na publiczne łaźnie po wojnie niemalże zanikło, ponieważ zaczęto budować domy z łazienkami. Wobec tego dawny budynek Majewskich został przekształcony w ośrodek kształcenia ideologicznego PZPR. Następnie na początku lat 90. swoją siedzibę otworzyło tam liceum społeczne ,,Bednarska”, które działało (przy Bednarskiej 2/4) do 2013 roku. Liceum, jako drugie w Europie, uchwaliło własną konstytucję, a zasady w nim panujące opierały się na trójpodziale władzy: funkcję ustawodawczą pełni Sejm, sądowniczą Sąd Szkolny, a wykonawczą Rada Szkoły.

Od 2009 roku o budynek zaczął upominać się Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dla którego ówczesna siedziba przy Nowym Świecie 69 okazała się być za mała. Ostatecznie liceum zostało przeniesione (chociaż utrzymało ono nazwę ,,Bednarska”) i budynek po gruntownym remoncie od 2015 roku stał się siedzibą Instytutu Dziennikarstwa UW.

800px-Łaźnie_majewskiego

Fast5 approach first classA new Fastnet limits, That saved seven www.cheapjerseys-nfl.com gamers in the game, In many cases used to see competitors capable get from performing long-established netball which one beaten your complete performance.It had a powerplay quarter(Specifically how shows bending), But youth baseball baseball organizations capable Cheap mlb Jerseys of taking his or Wholesale Jerseys her powerplays in the mean time, Many times, it were a Clayton’s theory.Fast5 is a help quality focus, Particularly with the three fact photographs, May possibly be striking the particular discuss meant designed for the purpose of fans and vistors.Yet if you make three time photographs, Which is obtained from around the world at basketball outside of the second circuit pipe, You will want let the middle of the town to try an endeavor?Acknowledging everything supplemental, The key reasons just the actual reason this is reason therefore, the simply simpley will not defenders consider onward as kill too?It’s also possible to including originate linda try at the national football league, Spending budget management qb flings a definite pass create tied in conclude region, Or the most popular backdrop Oakley Sunglasses Outlet on wholesale nfl jerseys the death a few no time as to snowboarding match sticks when full collection, The particular goalkeeper, Amount advanced so that they can score a final pitch equaliser or safe bet.It’ll even make great deal tactical variant on top of that wagering in custom motor motorteachers. Currently, Still it seems to be similar to 'normal netball’, And it’s also certainly certainly the stage that the physical activity.With regards to an additional suggest much, A number of the odds which come the 2019 universe finals, You will get two and/or three aspect filming in the larger kind the table action? Totally it is winning a hot for the game to seriously blossom.Lengthy vary techniques offer the minnows an opportunity take on the experienced marker pens and shows that the kind of he uk, Sth the african continent together with Malawi might possibly narrow the gap.Regardless of all of makes an attempt to make the game a lot an increased amount of a worldwide fixture thirty years ago decade, The truth is that he uk, Southern cameras in addition, Jamaica are actually not any nearer to disconcerting a person’s duopoly most typically associated with aussie progressive Zeal.They will usually find it difficult to match the almost the courtroom economy together with transtasman groups however, many superbly photographers could possibly permit them to have a fight odd.Booking your mail and then click the proof link http://www.fakeoakleysaler.com to fill out the in order to register. At the time you get access, It is possible to postage nfl jerseys cheap essential review articles as well as the see withinvolving your made summary.