Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

MediaTory 2013 przyznane

W ubiegły weekend, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w plebiscycie MediaTory 2013. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Ks. Adam Boniecki, Mariusz Szczygieł, Filip Chajzer oraz Michał Krzymowski. Tematem omawianym podczas imprezy był wpływ mediów społecznościowych na współczesne dziennikarstwo.

miediatory focia.jpgLaureaci plebiscytu MediaTory 2013 / źródło www.mediatory.pl

MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski nagradzają dziennikarzy i ludzi mediów za ich zasługi w jednej z dziewięciu kategorii. Gala prowadzona jest przez członków koła naukowego studentów dziennikarstwa UJ oraz stowarzyszenia MediaTory i odbywa się pod honorowym patronatem Rektora UJ. Tegorocznymi laureatami zostali w kategorii:

  • AuTORytet  – ks. Adam Boniecki [Tygodnik Powszechny]
  • NawigaTOR – Michał Krzymowski  [Newsweek]
  • TORpeda – Tomasz Skory [RMF FM]
  • AkumulaTOR – Filip Chajzer [Dzień Dobry TVN, TTV]
  • DetonaTOR – Mariusz Szczygieł [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
  • ObserwaTOR – Agata Grzybowska, Wojciech Karpieszuk [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
  • ProwokaTOR studenci wyróżnili Odejście z „Uważam Rze”
  • InicjaTOR – WOK – Wszystko o Kulturze [TVP 2]
  • ReformaTOR – Piotr Waglowski [serwis vagla.pl]

 

Tematem przewodnim gali były media społecznościowe a współczesne dziennikarstwo, dlatego też laureaci byli pytani przez prowadzących o ten rodzaj mediów, o ich aktywność na Twitterze czy Facebooku. Niektórzy otrzymali nawet zadania związane z nimi. Na przykład Tomasz Skory, który regularnie udziela się na Twitterze został poproszony o skomentowanie gali w 140 znakach (tyle wynosi długość wpisu na tym portalu). Natomiast ks. Adama Bonieckiego zapytano o to, czy potrafiłby skrócić swoje długie teksty, pisane do „Tygodnika Powszechnego”, do formy krótkich komentarzy blogowych czy twittowych. Odpowiedział twierdząco, argumentując to tym, że nie jest mu obcy szybki i prosty styl informacyjny, ponieważ wcześniej pracował jako korespondent zagraniczny. 

Piotr Waglowski, poproszony o wypowiedź na temat przyszłości współczesnego dziennikarstwa w dobie mediów społecznościowych, odparł, że za kilka, lub kilkanaście lat dziennikarze stworzą nowy proletariat, gdyż amatorów „dziennikarstwa obywatelskiego” będzie coraz więcej i odbiorą oni pozycję obserwacyjną i kontrolną mediom tradycyjnym. 

Była to 7 edycja plebiscytu MediaTory. W poprzednich odsłonach nagrody odebrali m.in. Kamil Durczok, Hanna Krall, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Szymon Hołownia, Wojciech Cejrowski, Wojciech Jagielski, Piotr Najsztub, Jacek Żakowski i Maciej Orłoś.