Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Koniec Polonii?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozważa uruchomienie nowego kanału w miejsce TVP Polonii. Resortowi dotychczasowy kanał nie podoba się, jako telewizja dla Polaków za granicą. W miejsce Polonii może się pojawić TVP Polska.

Przyszłość kanału była dyskutowana na posiedzeniu sejmowej komisji do spraw kontaktów z Polakami na emigracji. Jak powiedziała wiceminister spraw zagranicznych, resort chce zwiększyć budżet na kanał, ale powinien on zawierać program jak najwyższej jakości, który odpowiadałby założeniem polityki zagranicznej Polski, a obecnie tak nie jest. Przeciwna planom ministerstwa jest Rada Programowa TVP Polonii. 

 

Wiceminister przedstawiając wizję TVP Polski zaznaczyła, że powinna emitować najnowsze i najważniejsze wydarzenia z Polski oraz seriale, filmy i sztuki teatralne. Polityk dodała, że wszystkie programy powinny być wyświetlane z napisami w języku angielskim i rosyjskim. Koszt założenia nowej stacji to około 25 mln złotych. 

źródło: www.hdtv-sat.eu

Ostro na propozycję ministerstwa zareagowała Rada programowa TVP Polonia, która twierdzi, że kanał ma już wyrobioną markę i spełnia swoją misję, a ministerstwo nie powinno zmieniać ramówki. TVP Polonia nadaje w Polsce i na świecie od 1993 roku. Telewziaj jest współfinansowana przez MSZ, które w latach 2007 – 2012 wsparło ją dotacjami w wysokości 11 milionów złotych. Kwota ta stanowiła ponad 20 procent całego budżetu stacji.

 

Propozycja MSZ to nie pierwsze głosy o potrzebie zmian w TVP Polonii. Likwidacji stacji od lat domaga się były dziennikarz TVP Mariusz Max Kolonko. Jego zdaniem nowa telewizja powinna być tworzona przez Polonię, a dostepna za darmo w Internecie.