PolskaWYDARZENIA

Demonstracja przed siedzibą Komisji Europejskiej

We wtorek 26 czerwca o 19:00 odbędzie się protest przed siedzibą Komisji Europejskiej. Organizatorzy domagają się skierowania przez Komisję Europejską ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Manifestację przy ul. Jasnej w Warszawie współorganizują pod hasłem „Europo, nie odpuszczaj. Brońmy Polskich sądów”: Akcja Demokracja, Front Europejski, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji Mazowsze, Obywatele RP i Warszawski Strajk Kobiet.

Organizatorzy domagają się skierowania przez Komisję Europejską PiS-owskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, która wchodzi w życie 3 lipca, do Trybunału Sprawiedliwości UE.

— Apelujemy do Komisji Europejskiej o niezwłoczne skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi na ustawę o Sądzie Najwyższym, w trybie przewidzianym Artykułem 258. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz złożenie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych w postaci zawieszenia stosowania ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał  mówi adw. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy „Wolne Sądy”.

fot. Paweł Olek

Podobny apel wystosowali już wcześniej we wspólnym liście do Trybunału Sprawiedliwości UE m.in.: były Prezydent Lech Wałęsa, Konferencja Ambasadorów RP, ponad 160 organizacji pozarządowych, twórcy i naukowcy, wybitnej renomy profesorowie prawa z całego świata we wspólnym liście, Towarzystwo Dziennikarskie, European Civic Forum, Hungarian Civil Liberties Union (HCLU), Europejska Partia Ludowa, szefowie największych frakcji Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście, ponad 20 tys. obywatelek i obywateli, Naczelna Rada Adwokacka, Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, Naczelna Rada Adwokacka, byli prezydenci, premierzy, szefowie MSZ i opozycjoniści.