Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

Współczesne księżniczki

Otyły Czerwony Kapturek i Kopciuszek w barze ze szklanką whisky, muzułmanka z napisem „I love orgasms” na chuście i prowokacyjnie ubrani nastolatkowie z nocnych klubów w Tokio – to jedne z licznych tematów zdjęć prezentowanych na międzynarodowej wystawie fotografii współczesnej i wideo pod tytułem „Księżniczki” w galerii Nowe Miejsce.


Czy księżniczka jest ładna? Inteligentna? Jaki ma głos? Co robi w życiu? Musi prowokować? Wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego: kim są księżniczki we współczesnym świecie?

Galeria Nowe Miejsce prezentuje niebanalną i fantazyjną wystawę multimedialną, której głównym tematem jest wizerunek współczesnej kobiety, jako księżniczki kreowany przez media. Autorami zdjęć są fotografki i fotografowie, artystki i artyści z całego świata.

 

WPD-KSIEZNICZKI-Sarah-Maple---Lollypop-Lollypop-2011.jpgfot.Sarah Maple

 

Kobiety – księżniczki obrosły w mity i stereotypy, przez pryzmat których są oceniane. Artyści podjęli próbę zwizualizowania wyobrażeń, ukazania kobiet czasów dzisiejszych. Wystawa poprzez ironiczny i zabawny charakter dotyka wrażliwych, często przykrych sfer życia, wyraźnie eksponuje treści trudne do opowiedzenia wprost. Otyłość, alkoholizm, zawrotne tempo życia kontrastują z kruchością istnienia, cielesną przyjemnością i seksualnością. Dzisiejsza kobieta jest rozdarta między narzuconymi wzorcami, utartymi kanonami życia a pragnieniem bycia indywidualną i niezależną, nieskrępowaną konwencjami i sztucznymi obrazkami. Prace mówią o zagubieniu kobiet w świecie, którym rządzą media. Wyraźne jest zawieszenie między realnością: wychowywaniem dzieci, problemami w pracy, złym samopoczuciem, chorobami, śmiercią najbliższych a ponętną ikoną – kobietą doskonałą, seksowną, „wołającą” z ostatnich stron gazet, z telewizji i reklam.

 

01.Signe-Pierce-Glitz-Pageant_2011.jpgfot.Signe Pierce

 

W społeczeństwie można zaobserwować modę na młodość, kult sprężystości i gładkości, oliwkowej opalenizny i długich rzęs. Aby dorównać „ideałowi” kobiety starają się jak mogą: zmieniają i ulepszają, powiększają, zmniejszają, kolorują, odsysają, a przez to stają się niewolnicami zakłamanego wyobrażenia o pięknie. Czy naturalność i prawdziwość mają jeszcze dzisiaj rację bytu? Czy są tak pospolite i bez wyrazu, że nie chcemy ich oglądać w mediach?

Celem wystawy jest ukazanie potrzeby przekraczania pewnych granic. Kobiety nie chcą wpisywać się w jeden kanon, buntują się przeciw stereotypom. Artyści w tym celu stosują różne metody artystyczne.

Fotografie Diny Goldstein (Kanada) skłaniają do refleksji nad marzeniami i prawdziwym życiem. Fotografka do realnego świata wprowadza księżniczki z bajek Walta Disneya i fotografuje je w różnych miejscach i sytuacjach, które są dwuznaczne i definitywnie odbiegają od utartego obrazu. Jest to np. Czerwony Kapturek z dużą nadwagą, trzymający w koszyczku hamburgery, frytki i colę lub Kopciuszek, mający problemy z alkoholem.

 

04.Dina-Goldstein-Red-Ridding-Hood-from-Fallen-Princesses.jpgfot. Dina Goldstein

 

Parodią i ironią posługuje się Catrine Val (Niemcy) naśladując „najpiękniejszy kobiety na Ziemi” – dziewczyny, które wzięły udział w konkursie o takiej nazwie zorganizowanym w 2009 roku przez youtube.

Ważnym tematem wystawy jest seksualność. Jest ona niezależna od wieku. Frank Yamrus (USA) przedstawia rozkosz kobiet poprzez uchwycenie ich twarzy w momencie ekstazy. Natomiast Sarah Maple (Wielka Brytania) dzięki fotografiom stara się odpowiedzieć na pytanie o miejsce muzułmanek w Wielkiej Brytanii. Fantazyjnie i bajkowo ubrani bywalcy nocnych klubów w Tokio – to temat zdjęć Yoichi Nagaty (Japonia). Czy tożsamość jest coś warta? Czy już niemodna?

 

03.Sarah-Maple-I-heart-orgasms-poster-from-oil-on-board-2008.jpgfot.Sarah-Maple

 

Po obejrzeniu wystawy rodzi się jeszcze więcej pytań, nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Jaką drogą podążać? Kim być? Czy poszukiwać nowego? Nie wiadomo. Pewne jest to, że świat postrzegany jednowymiarowo jest światem niepełnym i egoistycznym i aby go, przynajmniej częściowo, zrozumieć należy zacząć od spojrzenia na jego różnorodność.

 

Wystawa „Księżniczki” odbyła się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days w Galerii „Nowe Miejsce” (Al. Jerozolimskie 51/2) w dniach 4 – 27 pażdziernika 2013.