Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

"Światowidy" w Warszawie

Fotograficzna oś wszechświata w Warszawie, czyli Światowidy w Millenium Plaza. Wystawa dość interesująca i zastanawiająca. Już samo miejsce może zaskakiwać, no bo jak to tak, sztuka w biurowcu?


A jednak. Przecież w dzisiejszych, tak zagonionych czasach, każde miejsce jest dobre do przeżycia szybkiego, duchowego katharsis. Bezpłatnie.

Autorem projektu jest Wojciech Sternak, fotograf architektury, kulturoznawca, kurator wystaw. W 2006 roku opublikował album „Cień Czarnobyla” – zdjęcia poświęcone katastrofie elektrowni czarnobylskiej.

 

swiatowidy.jpgfot. Wojciech Sternak, Światowidy

 

Celem wystawy jest pokazanie miejsc znanych odbiorcy jeżeli nie z prywatnych wycieczek, to z relacji przyjaciół, w sposób dość nietypowy. Na jedną fotografię zostały nałożone punkty widzenia różnych osób. To znaczy, że obiekty charakterystyczne ze względu na konkretny element nabierają nowego życia. Autor wychodzi poza pocztówkowe ramy patrzenia na dane miasto. Eksperymentuje z perspektywą. Chce na nowo przedstawić „obiekty światowidoczne” czyli miejsca pozwalające odnaleźć się nam w labiryncie życia.

To co na początku może wydać się trochę monotonne to kadr centralny wszystkich zdjęć i wrażenie nieostrości obiektu głównego. Dlatego też proponuję zrobić dwa kroki w tył, lekko zmrużyć oczy, a okaże się, że element ce

ntralny staje się „światowidoczny”. W ten sposób każdy może dokończyć przysłowie „wszystkie drogi prowadzą do…” i w miejsce kropek wstawić swój charakterystyczny punkt z mapy życia. Punkt, który pozwala odnaleźć się w zgiełku dnia codziennego i nabrać dystansu do otaczających spraw.

Warto szukać miejsc, które są dla nas „obiektami światowidocznymi”, dlatego też zachęcam do obejrzenia tych fotografii. Wystawa jest dostępna w biurowcu Millenium Plaza w Warszawie przy ulicy Aleje Jerozolimskie 123A (przystanek Plac Zawiszy) do 31 lipca.