Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

Porozmyślaj nad życiem

Pragniesz wyciszenia? Desperacko szukasz czasu i miejsca na chwilę refleksji? Niech dobrą wymówką będzie dla Ciebie wystawa „Miasta i ogrody”. Zawitaj w Starej Galerii ZPAF-u i oddaj się nastrojowi fotografii Macieja Kuszeli.

 

2011_PDF_FOTO_NEWS_KUSZELA_MIASTA_I_OGRODY_1

fot. Maciej Kuszela

 

Wystawa dostępna jest dla widzów już od 1 sierpnia. Stanowi cykl zdjęć, tworzonych w latach 1999-2010, w dwóch tytułowych kategoriach tematycznych.

Miasta są fantastycznym i lekko sennym przedstawieniem naszej urbanistycznej rzeczywistości. Kuszela pokazuje świat, który nas otacza, w sposób zupełnie nam nieznany i na pierwszy rzut oka niedostrzegalny. Jak sam mówi, dąży do tego, aby uniknąć w swych zdjęciach męczącego zgiełku miasta, więc za wszelką cenę stara się stosować przeróżne zabiegi pozwalające zamazać ten nieprzyjemny obraz. I faktycznie, jego fotografie to bardziej oniryczne wizje nieznanych nam krain niż przedstawienia wielkich aglomeracji.

 

2011_PDF_FOTO_NEWS_KUSZELA_MIASTA_I_OGRODY_2fot. Maciej Kuszela

 

Równie bajkowo prezentuje się druga część cyklu. Ogrody to miejsca, które w wielu dziełach sztuki symbolizują miejsca skąpane tajemnicą. Kuszela także wpasowuje się w tę tendencję oferując nam przestrzenie będące oazą czy źródłem spokoju i zamyślenia. Takie wrażenie podsyca również metodą wykonania zdjęć. Wszystkie jego fotografie wykonane są z negatywów o wielkości minimalnie 8×10 cm w technice polaroid. Kiedy dodamy do tego szerokokątne obiektywy i wielkoformatowe aparaty, to otrzymamy świadomą wizję autora – świat wysublimowanych, lekko zamglonych aurą tajemniczości, obrazów z dokładnym oddaniem szczegółów przestrzeni.

 

Maciej Kuszela – urodzony w 1956 roku w Dusznikach Zdroju. Tworzy i pracuje w Poznaniu od 1981. W latach 1983-1986 był fotoreporterem tygodnika „Wprost” i miesięcznika „Nurt”. Absolwent Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Członek ZPAF od 1995. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ważnych fotograficznych wystaw zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą.

 

Galeria Stara ZPAF
plac Zamkowy 8
01.08.2011–26.08.2011
14:00-18:00
www.staragaleria.zpaf.pl