Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

Krajobraz i przyroda

To, co proponuje natura, dla wielu miłośników fotografii wydaje się najłatwiejszym tematem do zarejestrowania na materiale światłoczułym. Pewnie dlatego większość uważa, że krajobraz jest najprostszą formą do fotografowania. Niektórzy nawet twierdzą, że w tego rodzaju fotografii wystarczy być w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu, a to zaledwie początek sukcesu.

Kopia_fotografia_przyrodnicza_okladka

Trzeba nieprzerwanie skanować otoczenie. Czuć światło, obserwować ruch każdego liścia na drzewie, potrafić wykorzystać to, co zsyła niebo. Wszystkie te elementy trzeba zapakować estetycznie w kadr. Przed naciśnięciem spustu migawki, trzeba wiedzieć jaki filtr czy obiektyw użyć, jaki czas oraz jaką przysłonę wybrać, żeby uzyskać najlepszy efekt.

 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możemy znaleźć w książce „Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa”. Niesamowite zdjęcie na okładce zachęca do obejrzenia publikacji. Oczywiście, dowiemy się z niej o tym jak dobrać sprzęt, o jakiej porze najlepiej fotografować etc., czyli podstawy, które możemy znaleźć w wielu innych książkach krajobrazowych. Ale nigdzie indziej nie znajdziemy tak dokładnych opisów każdej z fotografii oraz tajników ich powstania, które zdradzają sami autorzy. Dodatkową zaletą jest kadra, która brała udział w tworzeniu książki, czyli dziesięciu znanych i cenionych fotografów wywodzących się z zespołu The Mountain Trail Photo, a więc fotografie prezentują najwyższy światowy poziom.

 

 

 

 

 

W tego rodzaju fotografii najlepszą nauczycielką jest sama natura. Zdobytego w terenie doświadczenia nie wyniesiemy z żadnej książki, ale aby wybrać się w teren, trzeba mieć jakąś podstawę, dzięki której będziemy pracować, i ta książka jest właśnie taką podstawą.

 

„Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa”

Wydawnictwo: Galaktyka

Stron: 192