FotografiaRecenzje

Fotografia portretowa – nowocześnie i inspirująco

„Nowoczesna fotografia portretowa” wydana przez Galaktykę przykuwa uwagę od pierwszego spojrzenia. I to nie tylko osób czytających poradniki fotograficzne, lecz również fanów Samuela L. Jacksona. Portret aktora umieszczony na okładce zachęca do lektury nie tylko ciekawych treści fotografów.

Książka Petera Traversa i Jamesa Cheadle’a przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z fotografią jak i dla osób, które szukają inspiracji w dalszej pracy twórczej. Znajdziemy w niej klasyczne porady techniczne dotyczące wykonywania zdjęć portretowych, ale i czysto „życiowe” podpowiedzi dla tych, którzy myślą o pracy profesjonalnego fotografa w przyszłości.

Nowoczesna-fotografia-portretowa.jpg

Pierwsza, obszerniejsza część książki to zbiór inspirujących portretów, wykonanych w różnych miejscach i stylach. Autorzy wykorzystują zdjęcia autorstwa własnego oraz innych znanych fotografów, takich jak np. Ben Brain, Ed Godden czy Lionel Deluy. Każda fotografia opatrzona jest szczegółowymi informacjami technicznymi: podane są nie tylko wartości przesłony i czasu, ale również model aparatu, obiektywu, oświetlenie oraz czułość matrycy (bądź rodzaj i czułość filmu, jeżeli zdjęcie zostało wykonane aparatem analogowym). Przy portretach zamieszczone są też trójwymiarowe ilustracje, ukazujące ustawienie aparatu, dodatkowych lamp oraz modela.

Autorzy krok po kroku prowadzą czytelnika poprzez techniczną historię wykonania danego zdjęcia, przeplatając ją z ciekawymi opisami doświadczeń przy pracy z takimi celebrytami jak Angelina Jolie, Ian Brown czy Tony Blair.

Druga część książki poświęcona jest poszczególnym etapom pracy fotografa. Autorzy piszą, co jest najważniejsze przy staraniu się o zlecenie, na co zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji oraz jak dobierać oświetlenie. Zwracają również uwagę na sprzęt fotograficzny, wyjaśniając m.in. różnice pomiędzy amatorskimi lustrzankami cyfrowymi oraz sprzętem używanym przez zawodowców. Kończą krótkimi warsztatami obsługi Photoshopa – z tej części dowiemy się np. jak wywołać plik RAW, zrobić cyfrowy retusz czy fotomontaż.

„Nowoczesna fotografia portretowa” może zarówno uczyć, inspirować jak i zapewnić rozrywkę. Nie jest to zwykła książka o fotografii. Galeria ciekawych portretów zainteresuje nie tylko osoby zajmujące się robieniem zdjęć – jest interesującym albumem, który zaintrygować może każdego.

Peter Travers i James Cheadle  „Nowoczesna fotografia portretowa”

Wydawnictwo Galaktyka

Stron: 176