MuzykaPolecamy

Niezależni muzycy wspierają niezależną Ukrainę

Nie tylko fundacje i stowarzyszenia wspierają protestujących Ukraińców. Powstała akcja „Independent PL To Independent UA”, której celem jest pomoc w walce o niepodległe państwo przez niezależnych od dużych wytwórni muzyków.

2ua.jpg

Podczas gdy nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy toczą walkę o wolny byt, dobrze mieć świadomość, że możliwość pomocy rewolucjonistom jest bardzo różnorodna. Przedstawiciele polskiej sceny alternatywnej wydali kompilację „PL2UA”, mającą być wyrazem wsparcia i solidarności dla Ukraińców pokrzywdzonych podczas zamieszek. Wśród zaangażowanych muzyków znaleźli się między innymi: Mazoll i Mikołaj Trzaska (znani z yassowej grupy Miłość), Gaba Kulka z zespołem D4D, punkowcy The Kurws, polsko-ukraińska grupa Dagadana, jazzowa Baaba, czy eksperymentator muzyczny Paweł Kulczyński, działający pod pseudonimem Wilhelm Bras.

Zebrane utwory nie są zagrzewającymi do walki hymnami, większość, tak jak informacje o rannych i zabitych na Majdanie, ma ponury klimat. Warto zaznaczyć, że ta inicjatywa poza oczywistą wartością jaką jest jej cel, stanowi przekrój artystów związanych z czołowymi wytwórniami muzycznej alternatywy (Mik Musik, Lado ABC, Latarnia, U Know Me Records). Do polskich muzyków dołączyli też twórcy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Składanka zawiera obecnie ponad 70 utworów a ich liczba wciąż wzrasta. Są na niej kompozycje już wcześniej publikowane oraz stworzone specjalnie na tę okoliczność. Całość jest dostępna do bezpłatnego odsłuchania na bandcampie pod adresem http://pl2ua.bandcamp.com/album/pl2ua a dochód z pobranej muzyki ma zasilić konto Fundacji Otwarty Dialog, która wspomaga obywateli Ukrainy. Minimalna kwota za pobranie całego wydawnictwa wynosi 10 zł, a pojedynczego utworu 3 zł.