Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Podróże

Spacery pomysłem na weekend: Miasto Sfinks

Warszawa – miasto korków, zatłoczonych autobusów i ludzi w ciągłym biegu. Wystarczy jednak przystanąć na chwilę przed mijanymi obiektami i zagłębić się w ich przeszłość, aby na nowo odkryć czar dawnych historii i odnaleźć w sobie miłość do tego miasta. To recepta na sukces potwierdzona przez Amalię Szałachowską, przewodnika po Warszawie oraz autora strony z ciekawostkami o stolicy – „Sekrety Warszawy”.

 

973194_392030494246267_556007532_n.jpgfot. Maciek Główka

 

Miłość od drugiego wejrzenia

Prowadzenie spacerów po klimatycznych miejscach połączonych z opowieściami o nieprzeciętnych osobach – tak najkrócej można określić działalność Amalii Szałachowskiej, która organizuje spacery tematyczne po stolicy. Z wykształcenia jest polonistką i dziennikarką. Jednak to praca przewodnika po Warszawie pochłonęła ją w całości. Po zrobieniu kursu doszła do wniosku, że przewodnictwo jest właśnie tym, w czym chciałaby się realizować. Spacery, które prowadzi są więc połączeniem dwóch elementów – pracy i pasji.

Jak mówi Amalia jej miłość do stolicy rodziła się powoli. „Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Do stolicy przyjechałam na studia z małego miasta i przez pierwszy rok byłam przerażona – ogromem miasta, tempem życia i zupełnie innym stylem życia mieszkańców”. Punktem przełomowym stał się kurs na przewodnika po Warszawie, który zdała na trzecim roku studiów. „Właściwie nie wiem co spowodowało, że wzięłam numer telefonu organizatora, zadzwoniłam i zapisałam się na kurs. Warszawy przecież zupełnie nie znałam. Na kursie poznałam wspaniałych ludzi, przeżyłam niesamowitą, warszawską przygodę. Wtedy chyba zaczęłam zakochiwać się w Warszawie. Kilkanaście miesięcy później odeszłam z pracy, założyłam własną działalność gospodarczą i zaczęłam o Warszawie pisać, o Warszawie mówić i pokazywać miasto wszystkim, którzy chcą je poznać.

Warszawa z mojej przewodnickiej perspektywy to miasto-sfinks, pełne tajemnic, zagadek i pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. To miasto również niedocenione. Wciąż słyszę niesprawiedliwe i często niestety bezsensowne porównania Warszawy do Krakowa, Poznania czy Gdańska. Warszawa to, nawiązując do poprzedniego zdania, miasto nieporównywalne – z niezwykłą, choć trudną historią, piękne urokiem miasta okaleczonego, niejednolite i magnetyczne.Pokochałam Warszawę i nawet jeśli codziennie odwiedzam te same miejsca i opowiadam o tych samych obiektach, wciąż je kocham.”

 

972763_10201150508153594_263895642_nfot. Magdalena Sołodyna

 Warszawa mniej znana

Amalia Szałachowska podkreśla, że od początku swojej działalności, stara się mówić o rzeczach mało oczywistych i takich, których nie można znaleźć w internecie- pokazuje ciekawe miejsca i przybliża sylwetki dawno zapomnianych postaci. Nazwa „Sekrety Warszawy”, która powstała spontanicznie,  wyznaczyła  jej kierunek działania. „ To trochę tak jak z człowiekiem – mówi się, że imię determinuje charakter każdego z nas. Pod imieniem kryje się cały zespół cech składających się na naszą indywidualność. Tak jest też z moją firmą.”– mówi Amalia. Często przesiaduję w bibliotece varsavianistycznej i myszkuję w poszukiwaniu ciekawostek, zdjęć czy ilustracji. Wszystko, co znajdę, staram się później pokazać moim spacerowiczom.” Charakterystyczne dla spacerów jest właśnie to, że są one wzbogacone materiałami dodatkowymi. Amalia wykorzystuje m.in. fotografie, ryciny i materiały multimedialne, które pomagają zobrazować dawną Warszawę.

Pytana, jak rodzą się pomysły na kolejne spacery, mówi, że są wynikiem wielu czynników. „ Spacery tematyczne powstawały nieco przypadkiem. Bardzo lubię czytać i czytam dużo, znajdując w lekturach, zwłaszcza varsavianistycznych, wiele ciekawych informacji, dających się połączyć ze sobą w jeden, spójny temat. W ten sposób powstał między innymi spacer śladami kawiarni artystycznych dwudziestolecia międzywojennego. Czasami jest to przelotna myśl, która przeradza się w konkretny pomysł, czasami przeważa mój sentymentalizm – jak w przypadku Saskiej Kępy. A czasami jest to spacer związany z konkretnym wydarzeniem historycznym, jak spacer śladami warszawskiego getta. Znalezione informacje staram się dodatkowo pogłębić o ciekawe fakty, anegdoty i historie. 

975463_10201150508233596_845786374_n.jpgfot. Magdalena Sołodyna

Spacery prowadzone przez Amalię odbywają się w weekendy. Najczęściej są to niedzielne przedpołudnia. Wycieczki trwają ok. 1,5 h, a opłata za nie jest dobrowolna. Aby wziąć w nich udział wystarczy przyjść na umówione miejsce.

Przewodniczka prowadzi także swoją stronę internetową „Sekrety Warszawy”, na której zamieszcza artykuły prezentujące miasto od strony historycznej oraz takie, które zawierają ciekawostki o stolicy. Pisze o miejscach, wartych odwiedzenia, polecając zarówno obiekty do zwiedzania, jak również lokale gastronomiczne. Wszystko to służy odczarowaniu negatywnego wizerunku stolicy. Amalia Szałachowska prezentuje codzienny, ale rzadko dostrzegany obraz Warszawy- miejsca o niezwykłej historii.

 

Informacje o spacerach oraz ciekawostki o dawnej Warszawie można znaleźć na stronie www.sekretywarszawy.pl oraz na fanpage’u  na facebooku.