Towarzyszą człowiekowi od wieków, a mimo to są niedocenianie i niezauważane przez sztukę. Teraz, dzięki wystawie „Architektura cienia” w Muzeum Sztuki Współczesnej mają swoje „5 minut”. Mowa o szaletach i bazarach miejskich.
Wystawa składa się z makiet i zdjęć przedstawiających miejskie stragany i toalety publiczne, które choć na co dzień nie upiększają wizerunku i architektury miasta, są jego nieodzowną częścią. Celem ekspozycji jest nadanie tym miejscom, nowego znaczenia i pewnej wartości, czemu służyć ma przedstawienie ich w nowoczesnej formie. Na zwiedzających czekają m.in. prace zatytułowane: Parlamenty Bazaristanu, Pomnik Kupczenia czy Świątynia Dumania.
Wystawa swoją nazwę wzięła od książki Aleksandry Wasilkowskiej pod tym samym tytułem. Autorka jest również kuratorką i organizatorką całej ekspozycji. Wasilkowska jest znana ze swojej fascynacji zapomnianymi i niedocenianymi przestrzeniami miejskimi. We Wrocławiu na bazarze przy ulicy Ptasiej powołała do życia inicjatywę Bazaristan, której celem jest rozbudowa i rewitalizacja tego starego targowiska.
Wystawę można oglądać do 20 lutego 2015 roku, od wtorku do niedzieli w godzinach 12 – 20 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Ekspozycja „Architektura Cienia” nie jest jedyną jaka w najbliższym czasie będzia wystawiania w Muzeum Sztuki Współczesnej. Od 12 lutego zwiedzający będą mieli okazje zobaczyć wystawę „Gdyby dwa morza mogły się spotkać” o ewolucji jednostki w integralną część społeczeństwa.