Warszawa Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej w dniach 23-31 sierpnia 2014 po raz jedenasty będzie gościł na ulicach stolicy. Jest to próba przybliżenia klimatu przedwojennej „żydowskiej” Warszawy poprzez koncerty, spektakle, warsztaty i wystawy.

Jak co roku, główna część obchodów Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej. Jednak imprezy związane z tegorocznym przeglądem kultury żydowskiej zagoszczą również na warszawskiej Pradze i Muranowie. Dzień po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu odbędzie się jego uroczysta inauguracja w Synagodze Nożyków (24 sierpnia). Będzie można tam usłyszeć koncert światowej sławy kantorów: Moshe Fishela (kantora Głównej Synagogi w Monachium), Avrahama Kirshenbauma (kantora z Wielkiej Synagogi w Jerozolimie), Elazara Vinograda (kantora w synagodze Hafetz Haim w Petach Tikvie w Izraelu), którym towarzyszyć będzie Jerusalem Cantors Choir z Izraela.

 

fest2014.tlo_cr.jpg

 

Muzyka będzie główną atrakcją XI Festiwalu Kultury Żydowskiej. Uczestnicy posłuchają m.in. wspomnianych pieśni religijnych wykonywanych przez kantorów, muzyki klezmerskiej, chasydzkiej, klasycznej oraz współczesnej muzyki żydowskiej, a także takiej, która czerpie inspiracje z kultury judaizmu. Jednym z wykonawców będzie Kapela ze Wsi Warszawa. Polska grupa etno-folkowa przygotowała specjalny repertuar na koncert, który wykona 27 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych. Innym ciekawym wydarzeniem będzie „Noc klezmerów”. Koncerty, które odbędą się 30 sierpnia na Placu Grzybowskim, będą próbą przedstawienia widzom muzyki niegdyś związanej z żydowskimi obrzędami religijnymi, która z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie żydowskich uroczystości. Na scenie wystąpi wybitny trębacz Frank London wraz z wirtuozem fortepianu i akordeonu Alanem Berna.

wikipedia.jpg

Dla miłośników teatru organizatorzy festiwalu przygotowali spektakle inspirowane kulturą judaizmu. W Teatrze Żydowskim wystawiony zostanie monodram „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona, a także „Planetę Robotów” na podstawie opowiadania Stanisława Lema, w reżyserii Izraelczyka Shmuela Shohata. Natomiast w części poświęconej literaturze będzie można m.in. posłuchać interpretacji dzieł pisarzy żydowskich w wykonaniu aktorów. Anna Polony, artystka związana z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie odczyta opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, a Jerzy Stuhr przywoła fragmenty prozy Iccchoka Baszewisa Singera.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie:  http://www.festiwalsingera.pl/

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Emocjonalny rollercoaster w TR Warszawa

Czego możemy dowiedzieć się o sobie po tragedii? Na to...

Prezes UKE będzie blokować treści?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą...

"Oh boy" czyli dekadencki Berlin
"Oh boy", czyli debiut filmowy Jana Ole Gerstera, do niemieckich...
Księża na Księżyc?
Trzynasta Manifa odbyła się pod hasłem „Przecinamy pępowinę”. Feministki domagają...