Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Warszawa Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej w dniach 23-31 sierpnia 2014 po raz jedenasty będzie gościł na ulicach stolicy. Jest to próba przybliżenia klimatu przedwojennej „żydowskiej” Warszawy poprzez koncerty, spektakle, warsztaty i wystawy.

Jak co roku, główna część obchodów Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej. Jednak imprezy związane z tegorocznym przeglądem kultury żydowskiej zagoszczą również na warszawskiej Pradze i Muranowie. Dzień po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu odbędzie się jego uroczysta inauguracja w Synagodze Nożyków (24 sierpnia). Będzie można tam usłyszeć koncert światowej sławy kantorów: Moshe Fishela (kantora Głównej Synagogi w Monachium), Avrahama Kirshenbauma (kantora z Wielkiej Synagogi w Jerozolimie), Elazara Vinograda (kantora w synagodze Hafetz Haim w Petach Tikvie w Izraelu), którym towarzyszyć będzie Jerusalem Cantors Choir z Izraela.

 

fest2014.tlo_cr.jpg

 

Muzyka będzie główną atrakcją XI Festiwalu Kultury Żydowskiej. Uczestnicy posłuchają m.in. wspomnianych pieśni religijnych wykonywanych przez kantorów, muzyki klezmerskiej, chasydzkiej, klasycznej oraz współczesnej muzyki żydowskiej, a także takiej, która czerpie inspiracje z kultury judaizmu. Jednym z wykonawców będzie Kapela ze Wsi Warszawa. Polska grupa etno-folkowa przygotowała specjalny repertuar na koncert, który wykona 27 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych. Innym ciekawym wydarzeniem będzie „Noc klezmerów”. Koncerty, które odbędą się 30 sierpnia na Placu Grzybowskim, będą próbą przedstawienia widzom muzyki niegdyś związanej z żydowskimi obrzędami religijnymi, która z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie żydowskich uroczystości. Na scenie wystąpi wybitny trębacz Frank London wraz z wirtuozem fortepianu i akordeonu Alanem Berna.

wikipedia.jpg

Dla miłośników teatru organizatorzy festiwalu przygotowali spektakle inspirowane kulturą judaizmu. W Teatrze Żydowskim wystawiony zostanie monodram „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona, a także „Planetę Robotów” na podstawie opowiadania Stanisława Lema, w reżyserii Izraelczyka Shmuela Shohata. Natomiast w części poświęconej literaturze będzie można m.in. posłuchać interpretacji dzieł pisarzy żydowskich w wykonaniu aktorów. Anna Polony, artystka związana z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie odczyta opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, a Jerzy Stuhr przywoła fragmenty prozy Iccchoka Baszewisa Singera.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie:  http://www.festiwalsingera.pl/