Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Nocna obserwacja nieba

Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w nocy z 12 na 13 sierpnia 2014 zaprasza na wspólne oglądanie spadających gwiazd, czyli roju Perseidów. Impreza rozpoczyna się o godz. 21 i potrwa do 1 w nocy.

Podobnie jak rok temu, spotkanie odbędzie się nad brzegiem Wisły na wysokości Centrum Nauki Kopernik. Podczas imprezy, poza podziwianiem nocnego nieba, będzie można dowiedzieć się więcej o zjawisku „deszczu meteorów” za sprawą Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii. Aby ułatwić przybyłym gościom obserwację nieba zostanie wyłączona cała iluminacja Centrum Nauki Kopernika, a Zarząd Dróg Miejskich wygasi podświetlenie warszawskich mostów oraz wyjść z tunelów Wisłostrady.

1910487_752228184825081_1364716901172189019_n.jpg

Organizator wraz z Żeglugą Stołeczną przygotował również „statek kosmiczny”, który przez cały czas trwania imprezy będzie kursował po Wiśle. Szczęśliwcy, którym uda się kupić bilet, będą mogli podziwiać spadające meteory z otwartego górnego pokładu. Podczas spotkania będzie można również zjeść w Foodtruckach ustawionych na parkingu przed Centrum Nauki Kopernik.

Nasilenie się zjawiska potocznie określanego mianem spadających gwiazd, co roku można obserwować na przełomie lipca i sierpnia. Zawdzięczamy go Perseidom, czyli rojowi asteroidów, które są pozostałością po komecie Swift-Tuttle. Ich orbita co roku przecina się z orbitą ziemi, dzięki czemu można zaobserwować nawet 100 obiektów spalających się w atmosferze ziemskiej w ciągu godziny.