Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Teatralna stolica

Podczas jednego z największych festiwali teatralnych, prezentowane są najbardziej interesujące i najżywiej omawiane sztuki z całej Polski minionego sezonu. Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia są między innymi spotkania z autorami, koncert LUDUS PASSIONIS, czy wystawa w galerii Teatru Dramatycznego.

21 marca rozpoczęła się 35. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych. Z okazji przypadającego 250–lecia polskiego teatru publicznego,  na scenie zostaną zaprezentowane spektakle nawiązujące do klasyki polskiej. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Przez blisko dwa tygodnie będzie możliwość obejrzenia wielu ciekawych sztuk zarówno dla dorosłych, w ramach głównego cyklu festiwalu, jak i dla dzieci podczas „Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych”. Wyborem spektakli zajęli się  Zdzisław Pietrasik oraz Janusz Ryl–Krystianowski, kuratorzy tegorocznej edycji wydarzenia.

 

wycinka.jpg„Wycinka Holzafällen” reż. Krystian Lupa/Teatr Polski we Wrocławiu

 

Program spektakli podczas festiwalu

Na scenie „Warszawskich Spotkań Teatralnych” zobaczymy „Dziady” w reżyserii Radosława Rychcika nagrodzonego Paszportem Polityki. Inną wersję dramatu romantycznego Adama Mickiewicza, realizując w całości tekst utworu, zaprezentuje Teatr Polski z Wrocławia w reżyserii Michała Zadary. Ponadto teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ukaże zupełnie nową wizję utworu Witolda Gombrowicza pt: „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przywiezie, powodujący kontrowersyjne dyskusje, teatr moralnego niepokoju, czyli „Nie–boską komedię. Wszystko powiem Bogu!” w reżyserii duetu Strzępka – Demirski. Co ciekawe będzie również możliwość obejrzenia spektaklu utrzymanego w narkotycznym transie na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści Szczepana Twardocha – „Morfina” Teatru Śląskiego w Katowicach, którego reżyserią zajęła się Ewelina Marciniak.

Organizatorzy zadbali także o najmłodszych widzów, do których adresowane są spektakle w ramach cyklu „Małe Warszawskie Spotkania Teatralne”. Tegoroczna, 5 już edycja,  zawiera  8 sztuk o zróżnicowanej tematyce i przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Na scenie pojawią się między innymi  „A niech to Gęś kopnie!” ,Teatru Animacji w Poznaniu, w reżyserii Marty Guśniewskiej, a także muzyczny spektakl, Wrocławskiego Teatru Lalek,  pt: „Czarodziejski flet” nawiązujący do opery Mozarta w reżyserii Marka Zakostelecky’ego. Teatr Lalek i Aktora w Łomży zaprezentuje sztukę, na podstawie opowiadania „Lwie mleko” Isaaca Bashevisa Singera „Chłopiec i szczęście” wyreżyserowanego przez Jacka Malinowskiego.

 

Imprezy towarzyszące

Najważniejszą imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie przegląd spektakli teatru TV. Ponadto 23 marca, o godzinie 19:30, w Parafii NMP Matki Pięknej Miłości,  odbędzie się koncert LUDUS PASSIONIS. Warto również wspomnieć o organizowanych spotkaniach z twórcami po spektaklach, a także o wystawie  z okazji 90. Rocznicy urodzin aktorki Haliny Mikołajskiej w galerii Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, która odbędzie się 22 marca o godzinie 17:00.

25KST.jpg

 

 

Bilety: kasy Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy oraz przez Internet    (www.teatrdramatyczny.pl  lub www.ebilet.pl)

Karnety: normalny – 405 zł, ulgowy – 315 zł. Małe Warszawskie Spotkania Teatralne: normalny  – 150 zł, ulgowy – 120 zł *

Więcej informacji na stroniewww.warszawskie.org

*umożliwia wejście na 6 sztuk teatralnych