Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

„Saksofon” według Myśliwskiego

„Saksofon” Izabelli Cywińskiej, to audiowizualny spektakl zrealizowany na podstawie „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Premierowy pokaz odbędzie się 4 października w Ninatece, natomiast dwa dni później przedstawienie wyemituje TVP Kultura.

traktat-03.jpegJanusz Gajos/fot. Justyna Gołaszewska


„Saksofon” w reżyserii Izabelli Cywińskiej jest audiowizualną adaptacją głośnej powieści Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”. Do realizacji spektaklu zaangażowano dwóch wybitnych aktorów starszego pokolenia Janusza Gajosa oraz Jerzego Radziwiłowicza. Premierowy pokaz odbędzie się już 4 października na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Dopiero dwa dni później adaptacja prozy Myśliwskiego zostanie wyemitowana w TVP Kultura.

Ponieważ „Traktat…” jest powieścią wielowątkową, w której przeplata się kilka narracji, reżyserka musiała dokonać selekcji treści. Adaptacja koncentruje się na wspomnieniach Bohatera dotyczących doświadczeń wojennych oraz opowieści Pana w Kapeluszu o winie swojego ojca, niemieckiego żołnierza. Pomimo wprowadzonego ograniczenia, w przedstawieniu czuć ducha Myśliwskiego, który zapytuje o los człowieka uwikłanego w przeszłość oraz relacje, jakie zachodzą pomiędzy przeznaczeniem i przypadkiem.

Produkcji spektaklu „Saksofon” podjął się Narodowy Instytut Audiowizualny, który został stworzony z myślą o gromadzeniu i udostępnianiu filmów oraz audycji poświęconych kulturze. Internetowe archiwum umożliwia zarejestrowanym użytkownikom bezpłatny dostęp do większości zebranych materiałów m.in. reportaży, dokumentów, zapisów spektakli teatralnych, koncertów.

Audiowizualne przedstawienie będzie można obejrzeć już od 4 października na stronie Ninateki: http://ninateka.pl/.

Telewizyjna premiera nastąpi 6 października o godz. 18.45. Przed spektaklem TVP Kultura zaprasza swoich telewidzów na rozmowę z Wiesławem Myśliwskim.