Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Męska para Dostojewskiego

Premierą „Nastasja Filipowna” Teatr Ateneum rozpoczął swój sezon teatralny. Pomysł spektaklu opartego na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Idiota”, został zaczerpnięty ze sztuki Andrzeja Wajdy zrealizowanej w ’77 roku dla krakowskiego Teatru Starego. Reżyser Andrzej Domalik podkreśla jednak, że jego przedstawienie jest niezależnym autorskim dziełem sceniczno-reżyserskim.


Marcin Dorociński i Grzegorz Damięcki wcielili się w dwie i zarazem jedyne role spektaklu. Pierwszy zagrał Rogoża, bogacza i raptusa, który nie potrafił pogodzić się z faktem, że Nastasja Filipowna kocha innego i w związku z tym zamordował kobietę, z którą miał się niebawem ożenić. Natomiast Grzegorz Damięcki wcielił się w postać Myszkina, introwertycznego i chorowitego księcia. To właśnie przy nim ulokowała swoje uczucia tytułowa bohaterka.

 

dostojewski2.jpgŹródło: materiały prasowe

 

Rozmowa pomiędzy zrozpaczonymi mężczyznami odbywa się w pałacu Myszkina, pokoju, w którym spoczywa ciało niedawno zabitej Nastasji Filipownej. Inscenizacja została ograniczona do minimum, aby widz mógł w pełni skoncentrować się na dialogu. Wielkość prozy Dostojewskiego polega na tym, że jak nikt inny rozbiera naturę ludzką na elementy pierwsze. Rozmowa aktorów jest obnażeniem wielkiej miłości, równie wielkiej zdrady, okrucieństwa oraz wszystkich innych „przeklętych problemów” duszy.

„Nastasja Filipowna” to druga w historii polskiej sceny adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego „Idiota”. Pierwsza z 1977 roku została wyreżyserowana przez Andrzeja Wajdę. Widowisko, które stworzyli przed laty Jan Nowiski i Jerzy Radziwiłowicz zostało zaliczone do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie. Andrzej Domalik, reżyser a zarazem dyrektor teatru Ateneum przyznaje, że skorzystał z pomysłu Wajdy. Podkreśla jednak, że jego spektakl jest autorską adaptacją. Wspólny jest jedynie tytuł i punkt wyjścia: dwóch mężczyzn i – w tle – trup kobiety, która została zamordowana przez jednego z nich.

 

Informacje o terminach wystawiania spektaklu znajdują się na stronie Teatru Ateneum: http://www.teatrateneum.pl