Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Debiut reżyserski Piotra Fronczewskiego

2 lutego w Teatrze Ateneum odbędzie premiera przedstawienia „Ja, Feuerbach”. Jest to przenikliwa opowieść o sztuce zaczynania od początku. W roli głównej i po raz pierwszy w roli reżysera Piotr Fronczewski.

 

Ja, Feuerbach - rez. P. Fronczewski. fot. Bartek Warzecha1.jpgfot. Bartek Warzecha

Przejmująca historia wybitnego aktora „starej daty”, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Każdy powrót może równie dobrze być zwycięstwem, co klęską, a teatr, na którego deskach staje bohater, to miejsce codziennych starć pełnego młodzieńczej arogancji „nowego” (Grzegorz Damięcki) z pokorniejszym wobec teraźniejszości, bardziej doświadczonym „starym” (Piotr Fronczewski). Tylko czy wiadomo, które wartości są godne ocalenia, a które nadają się już do lamusa?

Ja, Feuerbach - rez. P. Fronczewski. fot. Bartek Warzecha10.jpgfot. Bartek Warzecha

 

Głośna współczesna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta to aktualny i niezwykle przenikliwy traktat o istocie teatru, kapryśnej sławie oraz dylematach i rozterkach każdego powrotu. Nie tylko na scenę…

 

Ja, Feuerbach - rez. P. Fronczewski. fot. Bartek Warzecha11.jpgfot. Bartek Warzecha

„Ja, Feuerbach” – niemal monodram – zawsze było popisem najwybitniejszych aktorów. W 1990 roku zagrał tę rolę Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych kreacji. Dziś roli tej podejmuje się Piotr Fronczewski, godny następca Łomnickiego.

 

JA, FEUERBACH Ich, Feuerbach

Tankred Dorst, współpraca Ursula Ehler

Przekład: Jacek St. Buras

Reżyseria: Piotr Fronczewski

Scenografia: Marcin Stajewski

Występują: Piotr Fronczewski, Grzegorz Damięcki, Maria Ciunelis

premiera: 2 lutego 2013, kolejne spektakle: 3, 5, 6, 7, 8, 20, 21 i 28 lutego, 1, 2 oraz 22, 23 i 24 marca 2013