Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Kulturalny Wrocław

Osiem zwycięskich projektów. Osiem intrygujących pomysłów, w jaki sposób kultura może zmieniać społeczeństwo. Wygrały konkurs Art for Social Change i w ramach Europejskiego Kongresu Kultury zostaną zaprezentowane publiczności nad Odrą.

732440.3Między 8 a 11 września Wrocław stanie się najbardziej „kulturalnym” miastem w Europie. Publiczności zaprezentowane zostaną najlepsze projekty zgłoszone przez organizacje pozarządowe z Polski i zagranicy. Idea samego Kongresu narodziła się w ramach polskiej prezydencji i kampanii „Uwaga na kulturę”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na istotną rolę kultury w dzisiejszym świecie.

Całe wydarzenie będzie się składało z dwóch części: artystycznej i merytorycznej. W ramach pierwszej zwycięscy artyści przedstawią swoje autorskie pomysły. Pierwszy z nich nosi nazwę „W szufladzie”. Będzie to spektakl skierowany do najmłodszych odbiorców, w którym dzieci mają poznać świat teatru. „Pamięć i zapomnienie” ma przybliżyć widzom powojenne historie kobiet z Polski, Niemiec i Ukrainy. Dla fanów muzyki alternatywnej powstał projekt „Sound education and social change”. Kolejny koncept pt. „Nogi” będzie spektaklem tanecznym o dzielących ludzi różnicach pokoleniowych. To tylko niektóre z ponad 100 pokazów filmowych, dyskusji i warsztatów czekających na zainteresowanych.

Organizatorzy poza atrakcjami wizualnymi i artystycznymi skupili się także na panelach dyskusyjnych poruszających szeroko rozumiany temat kultury. Przeprowadzone mają być wykłady i debaty badaczy, artystów i dziennikarzy na temat kierunków rozwoju i problemów, jakie dotykają europejską kulturę.

Każdy, komu obca nie jest wrażliwość, piękno, estetyka i sztuka, powinien koniecznie pojawić się we wrześniu we Wrocławiu. I uważać na kulturę.

Wrocław, 8-11 września 2011 roku

Na część wydarzeń wstęp wolny. Karnet na wszystkie wydarzenia: 100zł