kaouther-djouada-WqCRDVs7ZI8-unsplash

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Przetworzona żywność, często słodzona i barwiona, która dostarcza więcej kalorii niż jedzenie pochodzące np. z ogródka, oraz powszechny dostęp do urządzeń cyfrowych, skutecznie odcięły dzieci i młodzież od aktywności fizycznej. Coraz rzadziej można je zobaczyć w ruchu, na boiskach czy bawiące się na podwórkach. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten problem, zmuszając młodsze pokolenia do pozostania w domu. Skutki tego zjawiska zaczynają być widoczne – eksperci już teraz ostrzegają przed rosnącym problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Instytut Matki i Dziecka, w ramach międzynarodowego programu COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative) koordynowanego przez WHO Europe, przeprowadził badania na temat otyłości i nadwagi wśród dzieci. W ostatniej rundzie (2022/2023) w Polsce przebadano prawie 6,4 tys. dzieci w wieku 6-9 lat z 16 województw i 127 szkół. Wyniki badań wskazują na dramatyczny wzrost problemu otyłości, szczególnie wśród ośmioletnich dzieci.

Prof. Anna Fijałkowska, komentując wyniki, zauważyła, że pandemia miała istotny wpływ na zwiększenie liczby dzieci z nadwagą i otyłością. W 2021 roku 38,5% chłopców w wieku ośmiu lat miało nieprawidłowo wysoką masę ciała, co stanowiło bardzo niepokojący wynik. Choć w 2022 roku sytuacja nieco się poprawiła (36,5%), nadal jest to znacznie wyższy poziom niż w 2018 roku. Niestety, nie widać spadku tego niepokojącego trendu. Ponadto, więcej niż 1/3 ośmioletnich chłopców w Polsce zmaga się z nieprawidłową masą ciała, a co piąty ośmiolatek jest otyły.

Badanie nad zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej (HBSC) pokazuje, że problem nadwagi i otyłości nasila się wśród nastolatków w Polsce, zwłaszcza wśród 17-latków. Ponad 15% z nich zmaga się z nadmierną masą ciała, a 5% ma problem z otyłością. Eksperci, w tym prof. Anna Fijałkowska, podkreślają, że nadmierna masa ciała w dzieciństwie nie tylko zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych w młodszym wieku, ale także ma długoterminowe konsekwencje.

Dzieci z nadwagą i otyłością mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju poważnych chorób w dorosłym życiu, takich jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, a także nadciśnienie tętnicze. Te schorzenia, które są wynikiem niezdrowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej, mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia oraz przedwczesnej śmierci.

(za: Klaudia Torchała/Zdrowie PAP)

(fot. kaouther djouada on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Walki humanitarystów
Do Afryki jedzie Amerykanin, który chce pomagać. Zbiera fundusze w...
Przecz z czystą fotografią! – Robert Leon Demachy
Bankier, meloman i krytyk literacki. Do tych wielu pasji należy...
Noc spełniających się życzeń

„Zamknij oczy i pomyśl życzenie”. Każdy z nas słyszy to...

"Książka o fotografowaniu" A. A. Mroczka – czyli dlaczego warto odgrzewać kotlety
W ciągu kilku ostatnich lat rynek wydawniczy został zalany powodzią...