Watch docs – w filmie o prawach człowieka

Ugandyjscy politycy zakazujący homoseksualizmu w swoim kraju pod karą śmierci, policjanci z Rio de Janeiro każdego dnia walczący z przestępczością w swoim mieście i Polka, która w wieku 70 lat postanowiła zacząć łapać stopa, a przy okazji złapała także wielką miłość. Te i inne historie zupełnie za darmo będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Watch Docs, poświęconego prawom człowieka w filmie dokumentalnym.

13. edycja Watch Docs skupiona jest na postaci pochodzącej z Brazylii Marii Ramos, jednej z najciekawszych twórczyń dokumentu ostatnich lat. Poświęcona jej retrospektywa obejmuje aż 7 filmów, wśród których znalazła się „trylogia sprawiedliwości”, trzy filmy dotyczące systemu kontroli we współczesnej Brazylii. Ostatni film z tej trylogii, czyli najnowsze „Wzgórze Przyjemności”, jest też filmem otwarcia tegorocznego Watch Docs. Reżyserka przedstawia w nim współczesne oblicze Rio de Janeiro, zmieniającego się z dnia na dzień miasta, w którym ostatnie sukcesy działań policyjnych budzą nadzieję na zmianę przestępczego oblicza fawel.

Hill of Pleasures_dir-Maria Ramos-tif.jpg„Wzgórze przyjemności”, reż. Maria Ramos, Holandia, Brazylia 2013

W sekcji konkursowej festiwalu Watch Docs zostanie pokazanych 14 filmów z całego świata. Tematyka w nich poruszana dotyczy szeroko rozumianych praw człowieka. Są więc tu „Wyłączeni”, hinduska produkcja stawiająca pytanie, jak w dzisiejszych czasach można radzić sobie bez prądu – codzienność aż 30 proc. mieszkańców Indii. Są głośne „Brudne wojny”, w których amerykański reżyser Richard Howley wyrusza tropem wojsk USA do krajów trzeciego świata, by odkryć przerażające skutki ich działań. Wreszcie „Bóg kocha Ugandę” – laureata Oskara Rogera Rossa Williamsa – ukazuje wpływ ultraprawicowych środowisk w biednym kraju afrykańskim, podsycanych jeszcze przez działalność misjonarską.

Dirty Wars_ dir. Richard Rowley.jpg„Brudne wojny”, reż. Richard Rowley, USA 2013

Wśród innych sekcji festiwalu pojawia się także „Chcę zobaczyć”, również związana z tematami praw człowieka (tutaj m.in. Google i elektroniczny mózg świata”, pokazujący kontrowersje narosłe wokół prowadzonej przez tę firmę digitalizacji książek).

Jest też sekcja „Dyskretny urok propagandy”, pokazująca oblicza indoktrynacji; „Na krótko” – przegląd filmów krótkometrażowych;  a także sekcja poświęcona najnowszym filmom polskim, wśród których znajduje się „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy, o 70-letniej autostopowiczce. Z kolei retrospektywa tematyczna „Po drugiej stronie dialogu” przedstawia filmy dotyczące problemu współczesnej migracji. „Echa one world” oraz „Made in Norway” natomiast to przeglądy przygotowane we współpracy z największymi festiwalami filmów dokumentalnych na świecie, odpowiednio z praskim „One world” oraz norweskim festiwalem w Bergen.

Google and the World Brain_dir.Ben LewisI.jpg„Google i elektroniczny mózg świata”, reż. Ben Lewis, Hiszpania, Wlk. Brytania 2013

Tegoroczna edycja Watch Docs odbędzie się w dniach 6-12 grudnia w kinach Muranów, CSW Zamek Ujazdowski i Państwowym Muzeum Etnograficznym (kino Antropos). Wszystkie bilety są za darmo – ograniczeniem jest tylko liczba miejsc na sali. Bezpłatne bilety należy odbierać w kasach kina, w którym odbywa się projekcja, wyłącznie w dniu seansu lub jeden dzień wcześniej.