Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

społeczeństwoZJAWISKA

Słomka? Nie, dziękuję

Aktywistka Areta Szpura razem z magazynem Noizz i fundacją Lonely Whale stworzyła krótki spot, namawiający do zmiany codziennych nawyków, które mogą uratować nasze środowisko.

Anja Rubik przyznająca się do tego, że ma na sumieniu lamparta morskiego, Hubert Urbański mówiący o tym, że przyczynia się regularnie do śmierci delfinów, a do tego także Robert Biedroń, Krzysztof Gonciarz, Michał Piróg i Maffashion, którzy wyznają swoją winę względem zwierząt żyjących w morzach i oceanach. Nie jest to wbrew pozorom ich osobiste wyznanie, ale głos zabrany w imieniu wszystkich ludzi. Aby zaszczepić w Polakach ideę recyklingu plastiku i ograniczonego wytwarzania śmieci, powstała akcja „Tu pijesz bez słomki”. Zainicjowała ją Areta Szpura, współzałożycielka Local Heroes i aktywistka, razem z portalem Noizz i fundacją Lonely Whale. Popularne plastikowe słomki w warszawskich lokalach zostały zastąpione ich papierowymi, metalowymi lub bambusowymi zamiennikami.

fot. materiały prasowe

Statystyki z ubiegłego roku mówią, że słomki w ubiegłym roku były siódmym najczęściej zbieranym śmieciem na plażach. Aby uchronić nasze środowisko, autorzy akcji postawili sobie ambitne zadanie, aby Polska była pierwszym krajem wolnym od plastikowych rurek. Na miejskiej mapie jest już ponad 20 modnych restauracji, które zrezygnowały z plastiku na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Są wśród nich takie miejsca jak Plan B, Hocki Klocki, Charlotte, La Sirena czy Krowarzywa.

Pozostałe miejsca wolne od plastikowe słomek: Pacyfik, Vegan Ramen Shop, The Cool Cat, Tel Aviv, Stor Cafe, Nancy Lee, Relaks Cafe, Bibenda, Yomiko Vegan Sushi, Vege Miasto, Nocny Market, Loco Mexicano, bar w Hotelu Europejskim.