Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Białoruś w Lunie

plakat2011Oprócz Łukaszenki, ziemniaków i Mińska Białoruś ma też swoje własne kino. Pierwszy raz warszawiacy będą mieli okazję poznać swojego sąsiada od innej, bardziej artystycznej, strony burząc przy tym wiele stereotypów i uprzedzeń.

 

Nadchodzący weekend będzie weekendem kina białoruskiego. W dniach 22-23 października odbędzie się I Warszawski Przegląd Filmów Białoruskich „Bulbamovie”. W Kinie Luna w ciągu dwóch dni zostanie wyświetlonych prawie 20 filmów w sześciu blokach tematycznych. W programie znalazły się między innymi produkcje niezależnych twórców, dokumenty telewizji Belsat oraz retrospektywa twórczości Andreja Kudzinienki. Co ważne, na wszystkie filmy i atrakcje wstęp jest bezpłatny.

 

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na współczesne kino białoruskie, ponieważ okazuje się, że zarówno polskim wielbicielom kina, jak i krytykom brakuje elementarnej wiedzy o kinie naszego wschodniego sąsiada. „Bulbamovie” ma sprowokować dyskusję o stanie współczesnej kinematografii białoruskiej oraz jej miejsca zarówno w Europie, jak i na świecie. W panelach dyskusyjnych mają brać udział polscy i białoruscy krytycy filmowi oraz autorzy i festiwalowa publiczność.

 

dastysz fantastysz„Dastisz Fantastisz” reż. Aliaksandr Kananovicz

 

W bloku „Próba oddechu Belarusfilmu” znalazł się film Aliaksandra Kananovicza „Dastisz fantastisz”. Jest to produkcja z 2010 roku opowiadająca dość absurdalną historię wiejskiego durnia Wanii. Wania otrzymuje w spadku po wujku garść nasion, z których w ciągu jednej nocy wyrastają potężne drzewa. Film Kananovicza, zwanego białoruskim Kusturicą, to ciąg idiotycznych wydarzeń dziejących się w idiotycznym kraju.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cCVwj0lo1nM


Inną ciekawą propozycją jest film Andreja Kudzinienki „Rozygrysz”, który zostanie zaprezentowany w ramach retrospektywy tegoż właśnie reżysera. Jest to remake filmu z lat 70-tych o tym samym tytule, którego fabuła krąży wokół tematów: miłość, seks i pieniądze w moskiewskim liceum.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EIOBUcWX4YA

 

Oprócz projekcji filmowych oraz paneli dyskusyjnych w programie znalazła się również impreza muzyczna o nazwie „Bulbamusic”. W klubie Wetlina na sobotę 22.10 zaplanowano koncerty zespołów polskich i białoruskich. Na imprezę wstęp wolny.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej: http://www.bulbamovie.pl