Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Debata o warszawskiej Tęczy

„Od tęczy do nienawiści” pod takim tytułem 8 maja 2014 roku o godz. 18 w Barze Studio w Warszawie odbędzie się debata dotycząca kontrowersyjnej instalacji stojącej na placu Zbawiciela. W spotkaniu weźmie udział autorka projektu „Tęczy” Julita Wójcik, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Debata „Od tęczy do nienawiści” zorganizowana w warszawskim Barze Studio przez Fundację Batorego oraz Fundusz Mediów będzie poświęcona konfliktowi społecznemu, jaki ogniskuje się przy kolejnych próbach palenia i odbudowywania instalacji „Tęczy” na placu Zbawiciela w Warszawie. Dwugodzinne spotkanie zostało podzielone na trzy panele dyskusyjne: „Tęcza: duma i uprzedzenie. Perspektywa polityki i sztuki”, „Wiele miast – jedna nienawiść? Perspektywa III sektora” oraz „Potępiać czy zrozumieć? Jak bez ognia rozmawiać o mowie nienawiści?”. Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące tolerancji społecznej, kondycji polskiej debaty publicznej, czy „mowy nienawiści”, która obecna jest w dialogu społecznym.

1024px-Tęcza_na_placu_zbawiciela_przed_pożarami.jpgTęcza na placu zbawiciela przed pożarami, październik 2012 / źródło Wikipedia

Gośćmi pierwszej części debaty będzie pomysłodawczyni instalacji „Tęczy” Julita Wójcik oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas rozmowy postarają się ustalić, jakie znaczenie nadawane jest wzbudzającemu kontrowersje obiektowi z perspektywy sztuki i polityki. W dalszej części debaty wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych Aleksander Smolar (politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), Jarosław Makowski (dyrektor Instytutu Obywatelskiego), a także dominikanin Marcin Lisak. Po zakończeniu dwugodzinnej debaty będzie również czas na pytania i dyskusję z publicznością.

Instalacja „Tęczy”, której kolejne próby dewastacji i odbudowy stały się przyczyną do debaty, została wzniesiona na środku placu Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Julita Wójcik pomysłodawczyni projektu w 2012 roku została wyróżniona za niego Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. Podczas Marszu Niepodległości, 11 listopada 2013 roku „Tęcza” tęcza została spalona już po raz piąty. Instalacja wzbudza kontrowersje w środowiskach prawicowych, które oskarżają ją o promowanie symboliki LGBT. Na początku maja 2014 roku kolejny raz skończono rekonstrukcję „Tęczy”.

Więcej informacji na stonie: https://www.facebook.com/events/630494323712156