Zachęta otwiera drzwi do siedmiu pokoi

Sześć lat zajęło Rafałowi Milachowi przygotowanie fotograficznej opowieści o rosyjskich trzydziestolatkach.  „7 pokoi / 7 rooms” to wystawa niezwykła, intymny dialog fotografa z bohaterem.

Rafał Milach z cyklu „7 Rooms”, JekaterynburgRafał Milach z cyklu „7 Rooms”, Jekaterynburg, dzięki uprzejmości artysty

Siedmiu Rosjan, trzydziestolatków. Nie krezusi i nie biedacy. Zwykli ludzie z przedmieść wielkich miast. Co ich łączy? Urodzili się w państwie komunistycznym, a w dorosłość wchodzili w Rosji o nowym ustroju. Wszyscy są bohaterami zdjęć Rafała Milacha, który od dziesięciu lat zajmuje się fotograficznym opisywaniem transformacji w krajach byłego bloku wschodniego. Tym razem pokazuje codzienność współczesnej Rosji przez pryzmat pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków.

To także najbardziej osobisty projekt Milacha. Do Rosji pojechał poznać swoich krewnych, którzy mieszkają we wschodniej Syberii. Po drodze odwiedził Moskwę, Jekaterynburg i Krasnojarsk. Tam spotkał większość późniejszych bohaterów zdjęć. Gościli go w swoich domach, pokazywali, jak żyją. Przez sześć lat regularnie do nich wracał, starając się być na tyle blisko, na ile to było możliwe. Mieszkał z nimi, jadł, podróżował, pracował i jeździł na daczę. Czas ten przyczynił się do zbudowania niezwykle intymnych relacji między nim, a fotografowanymi postaciami.

„7 rooms” nie jest opowieścią o pokoleniu, nie daje również odpowiedzi na to, czym jest współczesna Rosja. Jest to raczej intymny dialog fotografa ze swoim bohaterem.

Rafał Milach z cyklu „7 Rooms”Rafał Milach z cyklu „7 Rooms”, Sasza i Nastia, Nowosybirsk, dzięki uprzejmości artysty

„7 pokoi / 7 rooms”

Wernisaż: 24 lutego 2012, godz. 19.00