PRL-owska rzeczywistość w obiektywie Geralda Howsona.

„Bardzo polska sprawa” – pod takim tytułem odbywa się wystawa fotografii brytyjskiego autora, malarza, fotografa i historyka. Zdjęcia prezentowane są w Domu Spotkań z Historią.

fot. Gerald Hawson.jpg

Fot. Archiwum Geralda Howsona

Prezentowanych jest blisko 60 czarno-białych zdjęć wykonanych w 1959 roku w Lublinie, Krakowie i Warszawie. Zbiór powstał na zamówienie brytyjskiego pisma ”The Queen” i miał opowiadać o okresie zimnej wojny w Polsce. Ostatecznie zdjęcia nie zostały opublikowane i na ponad 50 lat trafiły do szuflady. W międzyczasie kilka fotografii ukazało się w „The Daily Telegraph”, kilka zaprezentowano w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie i w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie.

Po raz pierwszy prace Geralda Hawsona możemy oglądać w Warszawie. Wystawa odbywa się w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 i potrwa do 31 grudnia 2013 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Jego Ekscelencja Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett.