Fotograf analogii – Tomasz Wiech

W ramach Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną odbyło się spotkanie z Tomaszem Wiechem, laureatem World Press Photo w 2009 roku. Tematem spotkania była Polska, pod nieco prowokacyjnym tytułem „Polska jest piękna”.


fot. Krzysztof Durmaj

 

Tomasz Wiech prezentując swoje zdjęcia omawaiał proces powstawania każdego z projektów, o problemach i wątpliwościach towarzyszących przy realizacji tematów. Każdy z jego projektów jest związany z Polską, gdyż za pomocą zdjęć chce komentować otaczającą go rzeczywistość.

Cykl “Polska. W poszukiwaniu diamentów” ukazuje Polskę poprzez zmiany, które w niej zachodzą oraz absurdy codzienności. Jest to inna Polska, bardziej nieznana, obca, taka, którą niekoniecznie można się chwalić.

 

fot. Krzysztof Durmaj


Wiech często w sposób ironiczny ukazuje rzeczywistość. Jest fotografem szukającym związków, podobieństw między różnymi pozornie innymi rzeczami. Projekt o Paragwaju pokazuje, jak mało wiadomo o kraju Ameryki Południowej. Tomasz Wiech swoimi zdjęciami przedstawia analogię między polskim krajobrazem, a wyobrażeniami na temat tego odległego kraju. Fotograf szuka tematów które są ważne i chce komentować to, co jest bliskie.

Projekt “Oto ja na facebooku” przedstawia, jak bardzo można się zatracić w świecie wirtualnym. Wiech chce urealnić własny profil na facebooku, co robi przez ten projekt.


fot. Krzysztof Durmaj


Andrzej Zygmuntowicz – moderator Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną – podsumował spotkanie stwierdzeniem „obraz musi zawierać konkretną treść, nie tylko doznania estetyczne”, co właśnie realizuje Tomasz Wiech.

 

Spotkanie z Tomaszem Wiechem było trzecim z siedmiu zaplanowanych tegorocznych spotkań. Wcześniej odbyły się spotkania z Kubą Dąbrowskim i Tomaszem Lazarem, a zaplanowane są jeszcze 4 spotkania:
– 9 września – Mikołaj Grynberg, Zapisy osobiste. Niegdyś fotoreporter, dziś portrecista i dokumentalista nieco nostalgiczny, często czerpiący tematy dokumentalne z osobistych doświadczeń.
– 7 października – Chris Niedenthal, O powinnościach fotoreportera, od zapisu zwykłości dnia każdego do momentów przełomowych. Fotoreporter dokumentujący schyłkowe lata okresu gierkowskiego, ożywienie społeczne pierwszej Solidarności, stan wojenny, załamanie z wczesnych lat osiemdziesiątych i odrodzenie ducha z końca lat osiemdziesiątych, nadzieje czasu przejściowego i współczesność.
– 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
– 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

W 2011 i 2012 odbyły się dwie edycje Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną (11 spotkań) z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Włodzimierzem Krzemińskim, Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Doroty Awiorko-Klimek, Macieja Pisuka i Anny Bedyńskiej.

Partnerem projektu jest klub Powiększenie oraz Centrum Druku i Kopiowania. Patronat medialny objęli: PDF, Akademia fotoreportażu, fotografuj.pl, optyczne.pl, empiktofo.pl.

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Zwierciadła czy okna” jest realizowane dzięki dofinansowaniu Biura Kultury m.st. Warszawy.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Zginęła słynna fotoreporterka Anja Niedringhaus
Kobieta została zastrzelona w Afganistanie przez policjanta, który strzelił też...
Szumowska da się lubić
Małgorzata Szumowska to jedno z najgorętszych nazwisk w polskim świecie...
Wirtuoz aparatu
Jazzowa płyta „Carnet de routes” wydana przez wytwórnię Label Bleu...
Nie taka bestia straszna jak ją malują
Podobno w każdym człowieku drzemie przysłowiowa bestia. Co się jednak...