Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Aparat zamiast oka

Czy możliwe jest posiadanie aparatu zamiast oka? Teraz już tak! Na ten oryginalny pomysł wpadła Tanyi Vlach; zbierała fundusze na ten cel za pomocą serwisu Kickstarter.

eyecamTanyi Vlach, kobieta która w 2005 roku straciła oko w wyniku wypadku samochodowego, postanowiła wstawić sobie niezwykłą protezę, a dokładnie aparat fotograficzny w kształcie oka. Tanyi zbrała fundusze za pomocą serwisu Kickstarter. Udało się zebrać sumę 19 631 dolarów. Wiele osób poparło ten oryginalny pomysł. „Techniak idzie do przodu, należy ją wspierać” – komentuję osoba, która wsparła akcję.

Incjatywa jednak nie rozwiązuje problemu osób, które straciły oko lub wzrok, ponieważ urządzenie do rejestracji obrazów nie będzie w stanie przesyłać sygnału wzrokowego do mózgu. Aparat umieszczony w protezie ocznej będzie sterowany przez pilota. „Oko” pozwoli również na rejestrację filmów wideo w rozdzielczości 720 p HD. W dalszej perspektywie inżynierowie pracujący nad prototypem sztucznego foto-oka planują rozszerzyć zakres działania urządzenia o funkcje takie jak np. zoom, funkcja rozpoznawania twarzy, włączanie i wyłączanie oka.