Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Wolontariat od gimnazjum

110901_wolontariatPomoc starszym i chorym czy niesienie pomocy za granicą to tylko niektóre obowiązki wolontariuszy. Bezinteresowna pomoc innym ludziom cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także wśród nastolatków. Właśnie dlatego rozpoczęła się właśnie piąta edycja unijnego konkursu „Mój pierwszy krok w Wolontariat”.

Projekt ten organizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w ramach trwającego właśnie europejskiego roku wolontariatu. Celem konkursu jest próba „zarażenia” młodych ludzi ideą egalitaryzmu.

Odbiorcami projektu mają być uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem jest napisanie eseju bądź stworzenie np. fotoreportażu na jeden z dostępnych tematów. Dla uczniów już zaangażowanych w wolontariat celem jest np. udzielanie rad początkującym wolontariuszom bądź opisanie, jak w przyszłości widzą swoją działalność na rzecz innych. Nowicjusze i osoby jeszcze nie zaangażowane powinny opisać swoje pomysły na to, jak ich zdaniem najlepiej zająć się pracą wolontariusza. Prace można nadsyłać do 17 października tego roku, a zwycięskie eseje zostaną nagrodzone.

Z pracą wolontariusza wiąże się wiele trudności i wyrzeczeń. Nie każdego stać na bezinteresowne poświęcenie się drugiej osobie. Jeśli jednak ktoś już się na to zdecyduj, czeka na niego również wiele przyjemności i atrakcji. W ramach roku wolontariatu organizowane są chociażby zagraniczne wyjazdy w ramach przeróżnych projektów. Każda taka podróż to niezapomniana przygoda, możliwość zrobienia czegoś dobrego i szansa na poznanie nowych znajomych.

Dla młodszych konkursy i porady, a dla starszych wyjazdy i zagraniczne projekty. Jeśli ktoś chce pomagać i czuje, że jest gotowy do ciężkiej pracy – miejsca nie zabraknie. Pozostaje tylko powiedzieć: pomagajmy!