Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - Pomnik Bohaterów Getta (fot. Izabela Teodorkiewicz)

27 stycznia o godzinie 17.30 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z IX Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.


Uroczystość odbędzie się w celu upamiętnienia ofiar Zagłady. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych oraz organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze i mieszkańcy miast

– Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego z nas jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości – apeluje Gołda Tencer. 

 Po uroczystości, o godzinie 19.00, Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na koncert „Kołysanki na wieczny sen” w wykonaniu Leny Piękniewskiej i kwartetu jazzowego. Dodatkowym symbolem obchodów będzie przejazd ulicami Warszawy zabytkowego, pustego tramwaju z gwiazdą Dawida, kursującego w rejonie dawnego getta tegoż dniaUchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ dzień 27 stycznie jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiar Holocaustu. 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - tramwaj (fot. Janusz Paliwoda)