Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Dobra nowina od Ministerstwa

Ci, którzy planują rozpocząć drugi kierunek studiów mają powód do radości. Płacić trzeba będzie dopiero od przyszłego roku!

mnisw.jpg

 

Kiedy wprowadzano reformę szkolnictwa wyższego, ministerstwo nauki zapowiadało, że aktualny rok akademicki będzie ostatnim, w którym można bezpłatnie rozpocząć naukę na drugim kierunku na uczelni publicznej. Od października 2012 roku dodatkowe studia miały być darmowe tylko dla 10 proc. najlepszych na danej uczelni.

Studenci UW przeczytali jednak dokładnie ustawę i okazało się, że mamy jeszcze jeden gratisowy rok!

Z przepisów wynika bowiem, że z opłat zwolnione są osoby, które rozpoczęły drugi kierunek najpóźniej w roku akademickim 2011/2012. A oficjalne przyjęcie na studia następuje podczas rekrutacji w lipcu (czyli w tym roku). A zatem z dosłownej interpretacji tego zapisu wynika, iż studenci którzy dostaliby się na drugi kierunek w tym roku nie musieliby w przyszłym za to płacić.

            Ponieważ jednak kłóci się to ze wcześniejszymi zapowiedziami, władze i samorządy poszczególnych uczelni zaczęły występować do MNiSW z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Wniosek złożył także Parlament Studentów RP, podając jako sugerowaną interpretację opisaną powyżej.

            W czwartek Ministerstwo umieściło na swojej stronie oficjalny komunikat w tej sprawie. Postanowiło w nim przychylić się do wniosku Parlamentu Studentów RP uznając, że czynnikiem rozstrzygającym wszystkie wątpliwości w tym zakresie powinna bowiem być perspektywa studentów jako głównego podmiotu systemu szkolnictwa wyższego.