Źródło: Marvel Studios

Uderzenie pioruna

Jeden z najpopularniejszych superbohaterów Kinowego Uniwersum Marvela powrócił na srebrny ekran. Gromowładny Thor wdarł się przebojem na szczyt boxoffice’owej listy minionych miesięcy. Nowy film o przygodach skandynawskiego boga zyskał przychylność zarówno fanów, jak i krytyków.

Thor: Ragnarok to widowisko w reżyserii Taiki Waititiego, które swoją premierę miało w październiku tego roku. Jest to kolejny film wchodzący w skład Kinowego Uniwersum Marvela, które święci sukcesy już od czasów swej pierwszej produkcji, czyli Iron Mana z 2008 roku.

Nowa, trzecia już odsłona przygód superbohatera obdarzonego mocą władania piorunów zabiera nas w kosmiczną podróż. Thor (Chris Hemsworth) wraz ze swym podstępnym bratem Lokim (Tom Hiddleston), muszą stawić czoła swej nieznanej dotąd złej siostrze — Heli (Cate Blanchett). W celu powstrzymania szalonej Bogini Śmierci i zapobieżenia nadchodzącemu Ragnarokowi (mitologicznemu końcu świata), muszą połączyć siły z tajemniczą wojowniczką Walkirią (Tessa Thompson) oraz potężnym Hulkiem (Mark Ruffalo).

Thor: Ragnarok to przede wszystkim dynamiczny film przygodowy utrzymany w klimatach science-fiction. Wszechobecne efekty specjalne zostały wykonane dość specyficznie — wszystkie postaci, lokacje i pojazdy mają przywodzić widzom na myśl produkcje z lat 80 ubiegłego wieku (patrz: Flash Gordon).

Źródło: Marvel Studios

Sentymentalne wrażenie powrotu do lat minionych potęgować ma muzyka. Ścieżka dźwiękowa jest żywcem wyjęta ze starych gier na automaty czy konsole (patrz: Contra).

Wszystkie te wyżej wymienione zabiegi zdają egzamin. Wrażenie, na którym bazowały dwa inne filmy Marvel Cinematic Universe, czyli Strażnicy Galaktyki oraz Strażnicy Galaktyki vol. 2, w tej produkcji zostało spotęgowane.

Gra aktorska stoi na wysokim poziomie. Większość pojawiających się na ekranie postaci jest jednak odgrywana przez poszczególnych aktorów już od jakiegoś czasu i poniekąd z nimi utożsamiana. Jak wiadomo, taka kolej rzeczy ułatwia im zadanie. Dlatego na szczególne wyróżnienie zasługuje tu, występujący niejako gościnnie, Jeff Goldblum, po raz pierwszy (oficjalnie) pojawiający się w Kinowym Uniwersum Marvela. Wcielając się w organizatora międzygalaktycznych walk gladiatorów, wpływowego Grandmastera, pokazuje, że potrafi być świetnym komikiem.

A skoro już o humorze mowa, to w Thor: Ragnarok z całą pewnością go nie brakuje. Charakteryzowały się nim już poprzednie produkcje Marvela i kolejny film uniwersum podtrzymuje ten trend. Niekiedy w trakcie seansu można odnieść wrażenie, że ogląda się parodię filmów o superbohaterach.

Źródło: Marvel Studios

Nowy film Taiki Waititiego jest świetnym przedstawicielem swojego gatunku. Dynamika i mnogość wątków nie wprowadzają niepożądanego chaosu, a jedynie nie pozwalają się nudzić. Thor: Ragnarok gwarantuje ponad dwie godziny dobrej zabawy dla widza w każdym wieku.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
"Pętle/Loops" Andrzeja Kramarza w Galerii Refleksy
Do 17 lipca w warszawskiej Galerii Refleksy można oglądać wystawę...
Deep Purple zapowiedziało ostatni album

Płyta „InFinite” to pożegnanie rockowej legendy z fanami. Zespół zapowiedział...

7 grzechów głównych w fotografii: NADMIAR
Siedem spotkań, siedem grzechów i siedem odmiennych spojrzeń na fotografię....
Podręczny słownik inwestora
Podstawowe pojęcia związane z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych....