Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książkaKULTURARecenzjeWarszawski Nurt

Praga Gada w obrazkach

Dzięki projektowi Praga Gada felietony Stefana „Wiecha” Wiecheckiego możemy teraz przeczytać w formie komiksu.

W albumie „Praga Gada Wiechem raz!” czytelnik znajdzie sześć historyjek obrazkowych, powstałych na bazie felietonów słynnego satyryka, Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz wspomnień warszawskich seniorów. Scenariusz do wszystkich opowieści opracował Przemysław J. Olszewski, jednak prawie każda z nich została zinterpretowana przez innego artystę – wśród autorów znajdują się m.in. włoski rysownik Alberto Pagliaro (ilustrator dwóch historii w zbiorze) oraz meksykański twórca komiksów Tony Sandoval.

Każda z niepowiązanych ze sobą nowel komiksowych odznacza się własną, adekwatną do klimatu opowiadanej historii stylistyką. Wśród nich opowieść o niesfornych kanarkach kominiarza, której fabuła stanowi kontrast dla emanującej z kadrów miejskiej szarości, czy utrzymana w klimacie noir historia klanu włamywaczy. Wszystkie urokliwe nowelki posiadają swój własny, miejski charakter, ale najlepsza to „Walery Wątróbka ma głos” z rysunkami Sławomira Kiełbusa ukazana w czarno-białej, kreskówkowej stylistyce. Tytułowy bohater, jeden z najpopularniejszych u Wiecha, w niepozbawiony dygresji i spontaniczności sposób przedstawia historię swoich przygód. I tak zsiniałe stopy protagonisty, będące dla lekarza symptomem fatalnego stanu zdrowia okazują się zabrudzone od skarpetek „(…) w marnem gatonku, po sześćdziesiąt groszy para”, a z Leonem Gumką, z którym wdał się w bójkę, ostatecznie wybiera się na wódkę (rzecz jasna, z podbitym okiem).

Komiks „Praga Gada Wiechem raz!”ukazał się na przełomie 2017 i 2018 roku nakładem Wydawnictwa Fundacji Animacja i jest częścią zapoczątkowanego w 2010 roku projektu Praga Gada, który polega na rejestracji rozmów z praskimi seniorami i ich adaptacji na język komiksu. Kuratorem projektu i redaktorem albumu jest Przemysław J. Olszewski.

Albumy dostępne są w warszawskich bibliotekach. Możliwe jest również otrzymanie własnego egzemplarza w zamian za darowiznę na rzecz Fundacji Animacja (wymagany jest indywidualny kontakt za pośrednictwem strony www.animacja.org) oraz na wydarzeniach z udziałem przedstawicieli Fundacji.

Fot. Fundacja Animacja