Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, obejmujące populację 5 tys. dorosłych Polaków, ujawniły, że 68% z nich doświadcza samotności. Według prof. Błażeja Misiaka z UMW, samotność i izolacja społeczna są istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju wielu chorób.
Badanie, które było największym ogólnopolskim projektem na reprezentatywnej próbie osób w wieku od 18 do ponad 80 lat, wykazało, że 68% dorosłych Polaków odczuwa samotność, a 23% przyznaje się do izolacji społecznej.
Prof. Misiak zaznaczył, że problem samotności i izolacji dotyczy przede wszystkim młodych dorosłych oraz seniorów. Dodał, że badanie wkrótce przejdzie do drugiej fazy, której celem jest sprawdzenie, czy samotność jest przejściowym uczuciem, które odczuwa każdy z nas, czy też jest to przewlekła, niebezpieczna samotność.
Specjalista wyjaśnił, że samotność może występować u osób posiadających szeroką sieć kontaktów społecznych, co oznacza, że czują się samotne w tłumie. Z drugiej strony, są też osoby, które się izolują, ale nie odczuwają samotności, ponieważ ich potrzeby społeczne są inne. Prof. Misiak podkreślił, że nie ma sensu na siłę zwiększać liczby znajomych czy organizować wspólnych wyjść, bo takie działania mogą jedynie pogłębić problem.
(fot. Unsplash)