lukas-lehotsky-ixcHGhae2mg-unsplash

Następują postępy w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Wiceminister Wojciech Wrochna poinformował, że już w przyszłym tygodniu może zostać podpisana umowa pomostowa z amerykańskimi firmami, dotycząca kontynuacji prac nad polskim projektem jądrowym.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zostać wybudowana w miejscowości Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. We wrześniu 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, odpowiedzialna za realizację i przyszłą eksploatację obiektu, podpisała umowę z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie elektrowni.

Na początku kwietnia 2025 roku zakończono negocjacje dotyczące umowy pomostowej z wykonawcami, która ma zapewnić kontynuację prac projektowych i przygotowawczych przed zawarciem głównego kontraktu budowlanego.

(za: portalsamorzadowy.pl)

(fot. Lukáš Lehotský on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Naprawdę dzikie historie
„Dzikie historie” zaczynają się jak trzeba, czyli od trzęsienia ziemi:...
Dialog mody i sztuki na wernisażu wystawy ,,Art Couture” Sylwii Dębickiej
Co można powiedzieć o sztuce, która ilustruje modę? Czy nadal...
Użycie AI a pisanie tekstów naukowych

„Coraz bardziej widoczna staje się skala wątpliwości dotyczących wykorzystania sztucznej...

Gigantyczna Warszawa
Dzięki nowym technikom wprost z kosmicznych laboratoriów jesteśmy w stanie...