Miasto stołeczne Warszawa, we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami badawczymi, rozpoczęło kampanię edukacyjną skierowaną do rodziców i opiekunów. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą cyfrowy świat dla najmłodszych. Akcja ma zwrócić uwagę na szkodliwy wpływ ekranów oraz nieodpowiednich treści online na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dzieci.
Z badań wynika, że dzieci spędzają średnio ponad 4 godziny dziennie przed ekranami, co budzi poważne obawy ekspertów. Tak długi czas korzystania z urządzeń elektronicznych może niekorzystnie wpływać na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny najmłodszych, a także na ich ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Kampania edukacyjna prowadzona przez miasto stołeczne Warszawa ma na celu ograniczenie zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych. Poprzez działania informacyjne i współpracę z partnerami społecznymi oraz instytucjami badawczymi, miasto stara się zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów oraz podkreślić ich rolę w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo najmłodszych. Celem akcji jest nie tylko informowanie, ale także budowanie odpowiedzialnych postaw dorosłych wobec wyzwań, jakie niesie cyfrowy świat.
Jak napisała na Facebooku Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15:
W Miasto Stołeczne Warszawa ruszyła nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Warszawa chroni dzieci”, która – w oparciu o wnioski raportu „Internet dzieci” – ma celu zwiększenie świadomości dotyczących zagrożeń, na jakie narażeni są dzieci i młodzież w środowisku cyfrowym.
Jej partnerami są organizatorzy raportu: Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Gemius, Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, Polskie Badania Internetu – PBI, wraz z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Kampania odnosi się do alarmujących wniosków płynących z badań. Wśród nich:
☑️ dzieci spędzają w sieci średnio ponad 4 godziny dziennie
☑️ ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat aktywnie korzysta z platform społecznościowych i komunikatorów dozwolonych od 13. roku życia.
☑️ już kilkuletnie dzieci mogą mieć kontakt z treściami o charakterze sek.ualnym – w zestawieniu najczęściej odwiedzanych domen przez osoby w wieku 7-14 lat znajduje się serwis por..graficzny
☑️ co piąte dziecko do 14. roku życia styka się z mową nienawiści.
Skala problemu wymaga zdecydowanych działań i konsekwentnej edukacji – tak, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne warunki do życia i rozwoju dzieci i młodzieży.