Polscy naukowcy przygotowują się do testów kosmicznej koparki, która ma służyć do pozyskiwania regolitu z powierzchni Księżyca. Próby odbędą się w warunkach parabolicznego lotu, które odwzorowują niską grawitację – podobną do tej panującej na Księżycu – eliminując wpływ ziemskiego przyciągania. Start eksperymentów zaplanowano na listopad.
Badania przeprowadzi zespół ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz firmy Spacive. Udział wezmą oni w 88. edycji kampanii lotów parabolicznych organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z francuską firmą Novespace – poinformowała Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka CBK PAN.
Jak podkreśliła, paraboliczne loty umożliwią przeprowadzenie wyjątkowych eksperymentów w środowisku zbliżonym do księżycowej grawitacji. W ich trakcie zostaną przetestowane interakcje pomiędzy mechanicznymi urządzeniami a regolitem.
Eksperymenty odbędą się nad Atlantykiem. Celem jest sprawdzenie technologii umożliwiających wydobycie regolitu księżycowego – kluczowego surowca dla przyszłych misji kosmicznych, które mają bazować na wykorzystaniu lokalnych zasobów (In-Situ Resource Utilization, ISRU). Regolit, czyli warstwa pyłu pokrywająca powierzchnię Księżyca, zawiera m.in. tlen, krzem, żelazo, wapń, tytan, glin i magnez, co czyni go cennym zasobem w eksploracji kosmosu.
Rozwojem technologii wydobycia regolitu zajmują się również polskie instytucje. Przykładem jest projekt DIGGER, prowadzony przez CBK PAN we współpracy z ESA.
(za: Nauka w Polsce)
(fot. Alexander Andrews na Unsplash)